Několik měsíců šla popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dolů. Poškodila ji vlna násilných demonstrací namířených proti vládě a jemu samotnému. Pád se teď ale zastavil, a dokonce se odrazil ode dna. Macronovo působení v úřadě schvaluje 28 procent Francouzů, což je o pět procentních bodů více než v prosinci. Ukázal to průzkum společnosti Ifop pro list Paris Match.

Prezident si pomohl především ústupky, které pod tlakem demonstrantů přijal. Zanechal plánu na zvýšení cen pohonných hmot a zvedl minimální mzdu. Pokračující protesty chce uklidnit i jinak. Tento týden zahájil celonárodní debatu o tématech, která Francouze tíží. "Žádné téma nebude tabu," prohlásil Macron.

Debatu odstartoval v malém městečku Grand-Bourgtheroulde v Normandii při setkání se 600 starosty. Přes šest hodin s nimi diskutoval a odpovídal na otázky. "Zklamal jste mě, pane Macrone. Ale doufám, že uspějete, jinak naše země zamíří ke zkáze," řekla mu například Dominique Chauvelová, starostka normandského Saint-Valery-en-Caux.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.