Spojené státy americké už delší dobu vyvíjejí tlak na čínskou společnost Huawei Technologies, největšího světového dodavatele zařízení pro mobilní sítě a druhého největšího výrobce chytrých telefonů. Číňany podezřívají, že pomocí "zadních vrátek" ve svém zařízení shromažďují citlivé informace, které pak předávají Pekingu.

Úřady v USA vyšetřují, zda Huawei nespáchala trestný čin krádeže obchodního tajemství. Sepsání žaloby na tuto firmu je podle listu The Wall Street Journal otázkou několika dní.

Napětí mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, tak dále zhoustlo. Nejde jenom o zařízení pro sítě 5G. Několik amerických zákonodárců varovalo, že zařízení Huaweie pro americké solární parky může představovat riziko pro celou elektrorozvodnou síť v USA. "Jak demokraté, tak republikáni uvedli, že solární zařízení od Huaweie mohou napadnout hackeři a umožnit třetí straně zpomalit, či dokonce přerušit dodávky elektřiny," napsal britský list The Financial Times.

Šéf Huaweie po letech promluvil: S čínskými špiony nespolupracujeme, ale komunisty podporuji

Nová trestní žaloba staví na občansko-právním sporu, který v roce 2014 mobilní operátor T-Mobile vedl s firmou Huawei. Číňané se tehdy měli neoprávněně zmocnit chráněných informací (části technologií) spojených s testováním chytrých telefonů.

Mluvčí firmy Huawei, který odmítl trestní žalobu komentovat, v listu The Wall Street podotýká, že společnost svůj spor s T-Mobile urovnala v roce 2017, je tedy uzavřen. Soud v Seattlu tehdy konstatoval, že Huawei nezpůsobil T-Mobile žádnou škodu, neoprávněně se neobohatil, nejednal "úmyslně a zákeřně". Ale, jak píše citovaný list, Huawei připustila, že její dva zaměstnanci "jednali nesprávně", a proto souhlasila s uloženou pokutou 4,8 milionu dolarů.

Spolková vláda v Berlíně o Huawei diskutuje 

Společnost Huawei je největším dodavatelem zařízení rovněž pro německé operátory, kteří s ní dlouhodobě spolupracují. Avšak i v Berlíně se začínají obávat o bezpečnost dat. Spolkové ministerstvo zahraničí nedávno uspořádalo diskusní fórum na téma "Kdo má strach z Huaweie". Mělo odpovědět na otázku, jak si stát poradí s dominantním postavením Číňanů v dodávkách zařízení pro mobilní sítě. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.