Italský ministr vnitra Matteo Salvini v úterý napsal novou kapitolu aktuální diplomatické roztržky mezi Římem a Paříží, když kritizoval přístup Francie k problémům v Libyi a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nazval "mizerným prezidentem". Francouzi si podle něj zaslouží lepší vládu.

V neděli Paříž pobouřil místopředseda italské vlády a lídr populistické strany Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio, který označil Francii za příčinu migrace z Afriky do Evropy.

Salvini v úterý sice v televizi Canale 5 uvedl, že s Di Maiem nesouhlasí, avšak dodal, že Francie se "evidentně" řadí mezi země, které "nejsou v Africe, aby utvářely rozvoj, nýbrž aby braly bohatství národům tohoto kontinentu".

"V Libyi nemá Francie žádný zájem situaci stabilizovat, nejspíš proto, že má zájmy v ropě, které jdou proti těm italským," dodal.

Když pak záznam televizního interview sdílel na Facebooku, napsal k němu následující: "Ve Francii mají mizernou vládu a mizerného prezidenta republiky. (...) Francouzský lid si zaslouží lepší a v evropských volbách 26. května může vyslat pořádný vzkaz."

Agentura Reuters uvádí, že tradičně přátelské vztahy mezi Itálií a Francií po nástupu koalice M5S a protiimigrační Salviniho Ligy výrazně ochladly. V pondělí francouzské ministerstvo zahraničí kvůli vyjádření Di Maia předvolalo italského velvyslance. Na nový útok od Salviniho francouzská vláda bezprostředně nereagovala.

Salvini a Di Maio podle Reuters francouzskou vládu kritizují opakovaně a prezidenta Macrona obviňují z neochoty pomáhat při zvládání velkého počtu migrantů, kteří v posledních letech přicházejí do Evropy přes Středozemní moře. Oba politici také v prosinci vyjádřili podporu protestnímu hnutí takzvaných žlutých vest, jehož členové se od poloviny listopadu bouří proti politice francouzské vlády.

Související