Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že Spojené státy uznávají vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem. Učinil tak krátce poté, co se jím sám Guaidó prohlásil na velké demonstraci v Caracasu. Stejný krok po šéfovi Bílého domu záhy podle agentury AFP učinila i Organizace amerických států (OAS).

"Dnes oficiálně uznávám předsedu venezuelského Národního shromáždění úřadujícím prezidentem Venezuely," oznámil Trump v prohlášení. Ke stejnému postupu zároveň vyzval i vlády dalších zemí západního světa. Uvedl také, že USA budou "považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu".

Maduro později v reakci oznámil, že Venezuela přerušuje diplomatické vztahy se Spojenými státy. Zároveň vyzval americké diplomaty, aby do tří dnů Venezuelu opustili.

Ulice venezuelské metropole Caracasu dnes zaplavily desetitisíce lidí demonstrujících proti prezidentovi Nicolási Madurovi. Na řadě míst se demonstrující střetli s policií a nejméně čtyři lidé při tom přišli o život, informovala média. Na středu svolala venezuelská opozice demonstrace po celé zemi. Maduro nedávno zahájil další prezidentský mandát, který ale opozice a řada amerických států, včetně USA, považují za nelegitimní kvůli nedemokratických volbám.

Předseda parlamentu se ve středu už také před mnohatisícovým davem svých přívrženců v Caracasu prohlásil úřadujícím prezidentem. Guaidó podle agentury AP zvedl pravou ruku jako při složení přísahy a řekl, že "přebírá odpovědnost za výkonnou moc státu".

Podporu a uznání prozatímním šéfem státu už Guaidóovi daly najevo Argentina, Brazílie, Guatemala, Chile, Kolumbie, Paraguay a Peru. Podle agentury AP by se s oficiálním uznáním Guaidóa měla brzy přidat i Kanada. Nesouhlasný postoj zatím zaujaly Bolívie a Mexiko, které podle mluvčího prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora dál uznává "úřady zvolené v souladu s venezuelskou ústavou".

Podle vyjádření českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka bude česká diplomacie k výzvě USA uznat vůdce venezuelské opozice prezidentem své kroky koordinovat v rámci EU. Ministr je pro jednotný unijní postup. Podobně se podle agentury Reuters vyjádřila i Francie.

Šestapadesátiletý Maduro je u moci od března 2013 a od té doby se konala v zemi řada manifestací za demokratické volby a řada protestů proti porušování lidských práv režimem a proti řízené hospodářské politice vlády, kvůli níž kolabuje ekonomika. Nyní je ale opozice optimistická, uvedl deník El País. Má totiž stále větší otevřenou podporu ze zahraničí a nespokojenost narůstá i mezi dřívějšími příznivci socialistické vlády, takzvanými chavisty.

Protesty se v úterý večer konaly i ve čtvrtích Caracasu a dalších měst považovaných za baštu vládních příznivců. Nejméně čtyři lidé při nich zemřeli. Jednou z obětí je podle nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS) šestnáctiletý chlapec, který byl zastřelen při mítinku v jedné z caracaských čtvrtí. Policie tvrdí, že další tři mrtví byli zabiti při rabování ve městě Ciudad Bolívar.

Při úterních protestech, které byly jako obvykle svolány přes sociální sítě, vyšli lidé do ulic, někteří zapalovali pneumatiky, jiní dávali svou nespokojenost najevo takzvaným "cacerolazo", tedy bušením do hrnců, což je forma protestu hojně používaná v Jižní Americe.

V obci San Félix, která leží asi 800 kilometrů jižně od metropole, lidé zapálili sochu exprezidenta Huga Cháveze. Ten stál v čele Venezuely před Madurem 14 let až do své smrti a byl mnohými velmi oblíben.

Středeční protesty, které se konají v den výročí svržení diktatury generála Marcose Péreze v roce 1958, svolal pětatřicetiletý Juan Guaidó. Donedávna to byl poměrně neznámý poslanec, který se ale stal tento měsíc předsedou parlamentu. Pod jeho vedením parlament minulý týden označil Madura za nelegitimního prezidenta, což znamená, že by podle ústavy měl prezidentský úřad převzít Guaidó. Parlament také vyzval všechny Venezuelany, včetně vojáků, aby pomohli obnovit v zemi ústavní pořádek.

Venezuelskou opozici tento týden opět podpořily i Spojené státy. Americký viceprezident Mike Pence na sociálních sítích zveřejnil video, na němž španělsky pozdravil Venezuelany a řekl jim, že ve svém boji nejsou sami.

Nejasnosti panují ohledně toho, zda se ke středečním protestům připojí i některé vojenské posádky. Tento týden režim zatkl tři desítky vojáků kvůli rebelii proti vládě, skupina předtím zveřejnila na sociálních sítích sérii videí, v nichž vyzvala k demonstracím s tím, že prezidenta neuznává. Kvůli obavě z převratu pozatýkal režim v předchozím více než roce už mnoho vojáků, včetně řady armádních důstojníků.