Evropský výrobce letadel Airbus ve čtvrtek varoval, že může svou výrobu křídel přesunout z Británie, pokud země odejde z Evropské unie bez dohody. Společnost v Británii zaměstnává 14 tisíc osob.

"V případě brexitu bez dohody budeme muset učinit pro Británii potenciálně velmi škodlivé rozhodnutí," prohlásil šéf společnosti Tom Enders na webových stránkách Airbusu.

"Brexit hrozí zničit století vývoje založeného na vzdělání, výzkumu a lidském kapitálu," řekl v dosud nejostřejším varování. Podle Enderse je ostuda, že se firmy nemohou na brexit nijak připravit, protože je vláda nechává bez informací.

"Prosím neposlouchejte zastánce brexitu, kteří tvrdí, že kvůli našim velkým továrnám nemůžeme odejít a zůstaneme v Británii navždy. To je omyl," dodal Enders. Druhý největší výrobce letadel na světě samozřejmě nemůže své fabriky přestěhovat ze dne na den, může být ale podle svého šéfa "v případě brexitu bez dohody přinucen přesměrovat své budoucí investice".

Ze všech zaměstnanců Airbusu ve Velké Británii jich přímo ve výrobě křídel pracuje zhruba devět tisíc. Dvě třetiny z tohoto počtu zaměstnává hlavní fabrika ve waleském Broughtonu, zbytek je v podpůrném závodu ve Filtonu.

Aktuální varování nezaznívá ze strany Airbusu poprvé. Už v loňském červnovém zhodnocení rizik firma uvedla, že bez dohody o odchodu z EU "bude nucena zvážit své investice ve Velké Británii a své dlouhodobé působení v zemi". Prohlášení z úst Toma Enderse ale ukazuje, že letecký výrobce ve svých vyjádřeních k brexitu přitvrzuje.

Podle vyjádření jednoho z korespondentů BBC se v poslední době změnilo to, že brexit bez dohody je stále více vnímán jako reálná možnost, a diplomatická vyjádření proto ustupují stranou.

Kritici však už dříve možný přesun výroby z Británie zpochybnili. Tvrdí, že hlavní závod na výrobu křídel v Broughtonu pracuje efektivně, dalším plusem je pak slabá libra, píše agentura Reuters.

Související
Související