Už více než pět týdnů demonstrují Súdánci proti svému prezidentovi Umaru al-Bašírovi. Nejprve se lidé ozvali na protest proti zvýšení ceny chleba a pohonných hmot. Později se ale jejich hněv obrátil proti prezidentovi, který vládne zhruba 30 let a zemi proměnil v totalitní stát.

Lidé ho viní z korupce a také z přešlapů v řešení ekonomických problémů země. Prezidentovi to přitěžuje v situaci, kdy je u Mezinárodního trestního soudu v Haagu obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v provincii Dárfúr. V té se bojuje od roku 2003, kdy tu vypuklo lidové povstání.

Během současných demonstrací už podle oficiálních údajů zemřelo 26 lidí. Organizace na ochranu lidských práv jako například Human Rights Watch ale považují toto číslo za podhodnocené a mluví až o 40 obětech.

Nespokojení lidé se dokonce pokusili dostat k parlamentu, kde chtěli předat výzvu k prezidentovu odstoupení. Zasáhly proti nim ale bezpečnostní složky, které použily slzný plyn. Stovky lidí se pokusily blokovat silnice, pálily pneumatiky a vykřikovaly protivládní hesla.

Prezident Súdánu v posledních dnech omezuje už tak okleštěnou svobodu médií. Tajné služby v zemi zadržely několik novinářů. Média se obávají, že o nynější situaci a probíhajících protestech nebudou moci informovat. Vláda blokuje i přístup na sociální sítě Facebook a Twitter.

Pětasedmdesátiletý prezident označuje demonstranty za "sabotéry" a tvrdí, že jeho vládu mohou ukončit pouze výsledky voleb. Příští prezidentské volby jsou naplánované na rok 2020.