Americké úřady v pondělí formálně obvinily čínskou telekomunikační společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou (známou též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) z podvodů a dalších trestných činů. Washington vznesl obvinění v souvislosti se snahou o vydání Mengové z Kanady, kde byla zadržena na základě amerického zatykače, informovala média. USA zároveň čínskou firmu čelící potížím v řadě západních zemí obvinily z krádeže technologií americké společnosti T-Mobile US. Firma veškerá obvinění odmítla a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby zastavily "bezdůvodné potlačování" čínských podniků a zrušily zatykač na Mengovou.

Kauza v posledních týdnech negativně ovlivňuje snahu o zklidnění americko-čínského obchodního konfliktu.

V pondělí přiletěla do Washingtonu čínská delegace na nejvyšší úrovni, kterou vede vicepremiér a člen politbyra komunistické strany Li-ou čche. Jednání navazují na setkání prezidentů USA Donalda Trumpa a Číny Si Ťin-pchinga loni v prosinci, kdy na summitu G20 v Buenos Aires na 90 dní ukončili vzájemnou obchodní válku.

Pokud Peking a Washington nedospějí k dohodě, hrozí, že USA zvýší od 2. března cla na dovoz čínského zboží v celkové hodnotě 200 miliard dolarů, a to ze současných 10 procent (platí od září 2018) na 25 procent. Čína bude zcela jistě reagovat obdobně. Trump opakovaně mluvil o zavedení cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota je více než 500 miliard dolarů.  

"Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony," uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů "systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství". Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

Obžaloba má podle FBI k dispozici důkazy v podobě interních e-mailů, že firma Huawei zavedla v roce 2013 systém pravidelného měsíčního odměňování svých zaměstnanců za informace zcizené od jiných společností po celém světě.  

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mengovou a firmu v celkem 13 bodech, mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

Mengová podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou Huawei využila k utajeným obchodům s Íránem. Mengová tím podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Nezávisle na tomto případu byla čínská společnost obviněna i z toho, že se dlouhodobě pokoušela ukrást firmě T-Mobile US technologii na robotické testování telefonů známou jako Tappy. Když se ji firma T-Mobile US pokoušela žalovat, bránila Huawei podle obvinění výkonu spravedlnosti. Soud již v této civilní žalobě dospěl předloni k verdiktu, že se čínská společnost protiprávně zmocnila obchodního tajemství, ale rozhodl, že tak neučinila "úmyslně a s nekalým záměrem".

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem prosince ve Vancouveru na žádost USA. Soud ji později propustil na kauci. Televize CBC v noci na úterý s odvoláním na kanadské ministerstvo spravedlnosti uvedla, že USA již předložily formální žádost o vydání Mengové. Kanada má po podání žádosti 30 dní na rozhodnutí, jak ve věci pokračovat.

Podle čínských médií se Washington snaží potlačit Huawei a omezit jeho globální expanzi. "Důrazně vyzýváme Spojené státy, aby zastavily bezdůvodné potlačování čínských společností včetně Huawei a zacházely s čínskými podniky poctivě a spravedlivě," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že v kauze kolem Huawei existuje "silná politická motivace a politická manipulace".

Společnost Huawei uvedla, že nespáchala žádný z trestných činů uvedených v žalobě a že si není vědoma žádného pochybení ze strany své finanční ředitelky. "Věříme, že soudy v USA ve finále dospějí ke stejnému závěru," dodala. Upozornila, že chtěla o obviněních jednat s americkými úřady, ale její žádost byla odmítnuta.

Čína po zatčení Mengové zadržela kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi odsouzenému za pašování drog změnil soud po zatčení Číňanky původní trest 15 let vězení na trest smrti.

Huawei se ve Spojených státech dostal do potíží už v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že je firma úzce spojená s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA.

Americký mobilní operátor AT&T byl začátkem roku 2018 donucen přerušit obchodní vztahy s Huawei.

Čínská firma je světová dvojka v prodeji chytrých telefonů a jeden z lídrů pro technologie 5G. Tržby Huawei byly minulý rok 108,5 miliardy dolarů. To je zhruba 2,4 bilionu korun a odpovídá to asi dvěma státním rozpočtům České republiky. V tomto roce by se podle dřívější prognózy podniku měly tržby Huawei zvýšit na 125 miliard dolarů.

Související