Dolní komora britského parlamentu v úterý dala zelenou premiérce Therese Mayové, která ohlásila záměr znovu otevřít vyjednávání s Evropskou unií o podmínkách britského odchodu. Mayová prý bude usilovat o právně závazné ústupky týkající se tzv. severoirské pojistky, která se stala hlavní překážkou pro ratifikaci "rozvodové" dohody britskými poslanci. EU však vzápětí zopakovala, že obnovení rozhovorů o úmluvě uzavřené v listopadu není možné. Do stanoveného termínu brexitu nyní zbývá 59 dní.

Britští poslanci se v úterý vyjadřovali k usnesení, kterým berou na vědomí plány vlády ohledně dalšího postupu. To nakonec sněmovnou prošlo bez formálního hlasování.

Předtím se hlasovalo o sedmi pozměňovacích návrzích, kterými se poslanci snažili do brexitového procesu promluvit a získat nad ním více kontroly. Podrobný plán pro odvrácení obávaného brexitu bez dohody ale neuspěl, stejně jako snaha získat prostor pro projednání alternativních návrhů ohledně dalších britských kroků. Těsnou většinou byl přijat pouze pozměňovací návrh požadující odmítnutí brexitu bez dohody. Opatření však není právně závazné a nepředkládá nástroje, které by vedly k jeho realizaci.

Naopak rozdílem 16 hlasů sněmovna schválila návrh, který měl podporu vlády a který požaduje nahrazení severoirské pojistky zatím neupřesněnými "alternativními ujednáními". Pojistka zajišťující zachování hladkého provozu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem byla přitom do brexitové dohody zahrnuta i na přání Londýna a Mayová dříve uváděla, že žádná dohoda se bez tohoto opatření neobejde. Řada poslanců ovšem v nynější podobě pojistky vidí nebezpečí, že Británie tímto způsobem zůstane i po brexitu připoutána k unijním strukturám.

Britská premiérka chce na základě úterního rozhodnutí poslanců začít znovu vyjednávat s EU, ta však opětovné otevření rozhovorů o textu dohody odmítá. Mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska v reakci na dění v britském parlamentu uvedl, že nové vyjednávání o podmínkách britského odchodu z unie není možné. "Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání," uvedl Tuskův mluvčí Preben Aaman. Stejně se vyjádřil také mluvčí irského premiéra Lea Varadkara.

Mayová v úterý přiznala, že si je vědoma "omezené" náklonnosti EU k novému vyjednávání, s jasným vzkazem od britského parlamentu je ale podle ní dosažení ohlášených cílů možné. Podle premiérky je po úterní sérii hlasování jasné, že změny v irské pojistce jsou cestou ke schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně.

"Upravenou" dohodu s EU chce Mayová poslancům předložit do 13. února. Uvedla, že pokud by se do tohoto data nekonalo další hlasování, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn v úterý prohlásil, že ať už bude další vývoj jakýkoli, bude podle něj vláda nucena odchod Spojeného království z unie plánovaný na 29. března odložit. Mayová zatím tuto možnost nepřipouští, avšak například v úterý před poslanci ji explicitně nevyloučila.

Jednání britských poslanců o brexitu jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledovali jsme online

 
29.1.2019 14:03 | On-line reportáž začíná

Živě budeme sledovat jednání britských poslanci i další dění kolem chystaného odchodu Británie z EU.

29.1.2019 14:05 | Mayová chce dodržet dohodu s EU

Po historické porážce "rozvodové" dohody v parlamentu Mayová minulé pondělí ohlásila, že bude i nadále usilovat o spořádaný brexit za podmínek dohodnutých s EU. Podporu pro brexitovou dohodu chce zajistit vyjednáním dalších ústupků v otázce kontroverzní pojistky týkající se hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což by mohlo přesvědčit kritiky z Konzervativní strany a severoirské DUP, která menšinovou vládu podporuje. Mayová uvedla, že z výsledku parlamentní debaty bude vycházet při dalším jednání s Bruselem.

29.1.2019 14:10 | Rozhodující budou pozměňovací návrhy

Vláda na dnešek předložila pouze neutrální návrh usnesení, podle něhož poslanci "zvážili" vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak jsou spíše pozměňovací návrhy, skrze něž mohou poslanci ukázat, jakou variantu dalšího vývoje podporují.

V pondělí se pozornost britských novinářů soustředila na dva z více než deseti pozměňovacích návrhů, které se za poslední týden objevily. Značnou šanci na úspěch má podle všeho plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Pakliže by byl schválen, poslanci by mohli 5. února hlasovat o opozičním návrhu zákona, který by za pokračování patové situace ukládal vládě usilovat o odklad brexitu.

Druhý ostře sledovaný návrh je z dílny vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho a požaduje, aby byla severoirská pojistka v rozvodové dohodě nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními. Mayová údajně na pondělní schůzi vyzvala své poslance, aby pro toto opatření hlasovali.

29.1.2019 14:13 | Jednání může skončit bez výsledku, varují novináři

Dnešní události v Dolní sněmovně by mohly být pro proces britského odchodu z EU přelomové, někteří novináři ale avizují, že vyloučen není ani výsledek, který by situaci dramaticky nezměnil. "Žádný z pozměňovacích návrhů nebude mít většinu a zároveň neutrální usnesení Mayové nebude mít většinu. Co bude potom?" ptá se zpravodaj deníku The Times Henry Zeffman.

29.1.2019 14:15 | Hlasovat se bude kolem osmé

Sněmovna jedná od dnešních 14:00, závěrečné slovo má mít premiérka Mayová kolem osmnácté hodiny. Potom se budou projednávat jednotlivé pozměňovací návrhy a výsledek hlasování má být znám po 20:00 SEČ.

29.1.2019 14:46 | Před britským parlamentem se shromažďují zastánci odchodu Británie z EU

 

29.1.2019 14:53 | Premiérka Mayová právě dorazila do Dolní sněmovny

Premiérka Theresa Mayová právě dorazila do Dolní sněmovny a zahájila svoji řeč.

29.1.2019 15:05 | Británie podle Mayové dnes musí říci Bruselu, co vlastně žádá

Premiéka Mayová otevřela debatu v Dolní sněmovně. Ve své úvodní řeči uvedla, že poslanci nechtějí předčasné volby ani brexit bez dohody a zároveň neexistuje většina pro prosazení druhého referenda. Také řekla, že akceptuje, že britští poslanci nepodporují její dohodu. 

"Dnes musíme vyslat empatickou zprávu o tom, co chceme - dohodu, která bude fungovat pro Velkou Británii i evropskou sedmadvacítku," řekla Mayová.

29.1.2019 15:11 | Šéf Ryanairu: Brexit je nejhloupější nápad za 100 let

Šéf irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O'Leary označil brexit za nejhloupější nápad za 100 let. "Jsem si ale jist, že žádný tvrdý brexit nebude," dodal na úterní tiskové konferenci ve Vídni. 

Výsledek jednání o vystoupení Británie z EU firmu podle O'Learyho víceméně neovlivní, protože Ryanair je v unii registrován. "Brexit se mnohem výrazněji dotkne leteckých společností registrovaných v Británii," domnívá se.

Za nejlepší řešení současné situace považuje O'Leary přechodné období, během nějž "si to Londýn promyslí a nakonec v EU zůstane." Kdyby mělo dojít na druhé referendum, věří irský manažer v jiný výsledek než v hlasování z roku 2016. Myslí si totiž, že by přišlo hlasovat více mladých lidí.

29.1.2019 15:15 | Podle Mayové je předkládaný návrh nejlepším řešením pro britskou ekonomiku

Dolní sněmovna má dnes možnost ukázat Evropské unii, co je třeba učinit pro schválení dohody britskými poslanci, uvedla Mayová. Podle premiérky je předkládaný vládní návrh nejlepším řešením současné situace s ohledem na ekonomiku a výsledky referenda o brexitu. Jde o možnost naznačit Bruselu, co Dolní sněmovna nechce a co je ochotná podpořit. 

29.1.2019 15:20 | Mayová: Britští poslanci mají šanci ukázat EU, jaká dohoda může projít sněmovnou

 

29.1.2019 15:28 | Theresa Mayová nastínila možnosti dalšího hlasování

Premiérka Mayová také uvedla, že předloží zrevidovanou dohodu "tak brzy, jak jen to bude možné". Pokud bude i nová dohoda odmítnuta, budou mít poslanci možnost debatovat a předložit pozměňovací návrhy. Nebude-li tedy nová dohoda schválena do 13. února, Mayová vystoupí s prohlášením před poslanci a poté znovu předloží pozměněnou verzi k debatě následující den (14. února). 

29.1.2019 15:45 | Předseda sněmovny vybral sedm pozměňovacích návrhů

Britští poslanci budou dnes večer hlasovat o sedmi pozměňovacích návrzích, které vybral předseda sněmovny John Bercow.

Značnou šanci na úspěch má podle všeho plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Pokud by byl schválen, poslanci by mohli 5. února hlasovat o opozičním návrhu zákona, který by za pokračování patové situace ukládal vládě usilovat o odklad brexitu. Ten je v současnosti naplánovaný na 29. března, Cooperová navrhuje jeho přesunutí na konec roku.

Druhý ostře sledovaný návrh je z dílny vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho a požaduje, aby takzvaná severoirská pojistka v rozvodové dohodě byla nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními. Pojistka má za cíl zabránit vytvoření klasického pohraničního režimu na linii mezi Irskem a Severním Irskem; pro řadu britských poslanců je ovšem v současné podobě pojistka nepřijatelná, neboť se obávají, že v sobě skrývá riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po odchodu země z evropského bloku.

29.1.2019 15:50 | Pozměňovací návrh Cooperové podle premiérky nedokáže předejít brexitu bez dohody

Pozměňovací návrh Yvette Cooperové podle premiérky Mayové nedokáže zabránit odchodu bez dohody, ale pouze prodlouží celý proces. Mayová uvedla, že Evropská unie pravděpodobně nebude ochotná prodloužit článek 50 bez důvěryhodného plánu na schválení brexitové dohody. 

"Reálnými důsledky jejího návrhu by nebylo vyřezení možnosti odchodu bez dohody, ale odložení brexitu, což by tato sněmovna neměla podpořit," řekla dále Mayová. 

29.1.2019 16:06 | Mayová podporuje dodatek o severoirské pojistce, vyjednávání s EU ale nebude lehké

Mayová řekla, že sněmovna jasně ukázala, že žádá změny v irské pojistce předtím, než schválí dohodu o brexitu. Kvůli tomu je podle premiérky podpoření pozměňovacího návrhu konzervativce Grahama Bradyho v zájmu všech. Mayová si však uvědomuje, že vyjednávání změn s Evropskou unií "nebude jednoduché". 

"Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU," řekla Mayová poslancům. "Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu," dodala.

29.1.2019 16:15 | Demokratická unionistická strana podpoří Bradyho dodatek
Demokratická unionistická strana (DUP), na níž je menšinová vláda Mayové závislá, podpoří Bradyho pozměňovací návrh o irské pojistce. Vláda požádala poslance o podpoření Bradyho návrhu, který usiluje o nahrazení irské pojistky "alternativními opatřeními předcházejícími tvrdé hranici".
 

 

29.1.2019 16:25 | Mayová zakončila svoji úvodní řeč

Podle Mayové se vláda blíží sepsání dohody, za kterou se sněmovna bude ochotná postavit. Také uvedla, že před návratem do Bruselu potřebuje mít za sebou co možná nejsilnější hlas, přičemž předkládané pozměňovací návrhy označila za "kakofonii hlasů ve chvíli, kdy je třeba pouze jednoho".

Také požádala poslance, aby jí udělili mandát, který potřebuje pro cestu do Bruselu a znovuotevření debaty o brexitové dohodě. 

"Nastal čas, aby se slova setkala s činy. Pokud chcete brexit, musíte hlasovat pro brexit," uvedla na závěr Mayová.

29.1.2019 16:42 | Corbyn: Odchod bez dohody musí být smeten ze stolu, odložení brexitu je nevyhnutelné

Podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je dohoda zásadní pro budoucnost všech britských občanů. Uvedl, že pro evropské občany ve Velké Británii a britské občany v zahraničí bylo dosavadní brexitové vyjednávání zdrojem velkého stresu.

"Nemůžeme jen tak zapomenout na hlasy 17 milionů lidí, kteří zvolili odchod o nic více, ani ignorovat obavy 16 milionů těch, kteří si přáli setrvat v Evropské unii," řekl Corbyn. "Musíme se sjednotit."

Hlavním úkolem Mayové je podle Corbyna zabránit katastrofickému odchodu bez dohody. Odložení brexitu shledal Corbyn ve svém proslovu za nevyhnutelné. Prohlásil také, že doufá v přijetí všech dodatků, které bezdohodovému brexitu předcházejí.  

 

29.1.2019 17:26 | Hlasovací blok začne v Dolní sněmovně ve 20:00 SEČ

Hlasovací blok začne v Dolní sněmovně ve 20:00 SEČ a návrh, aby takzvaná severoirská pojistka v rozvodové dohodě byla nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními, přijde na řadu jako poslední. Na čtvrtém místě aktuálního programu je plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové, který má podporu opozičních stran i některých konzervativců. Pokud by byl přijat, uložil by vládě umožnit 5. února hlasování o alternativním zákonu stanovujícím podobu brexitového procesu. Tento zákon by zase vládu nutil usilovat o odklad odchodu z EU, kdyby do 26. února nebyla schválena dohoda o jeho podmínkách.

Jakýmsi doplňkem k návrhu Cooperové je opatření z dílny konzervativce a bývalého generálního prokurátora Dominica Grieva, který rovněž podporují představitelé vícero stran. Požaduje, aby v únoru a v březnu vždy jeden den v týdnu neplatilo pravidlo, že vládní návrhy mají v parlamentu přednost před těmi od řadových poslanců. To by vytvořilo prostor k projednání nejrůznějších variant pro další směřování britského odchodu z unie.

Schválenými pozměňovacími návrhy k vládní strategii pro další postup se kabinet nemusí řídit, byl by však pod velkým politickým tlakem, aby tak učinil. Tento měsíc už se Mayová jednou takto parlamentu podřídila.

29.1.2019 17:26 | České firmy se obávají tvrdého brexitu. Dovoz z Británie v listopadu meziročně klesl o 36 procent

Dovoz zboží z Británie do ČR se v posledních měsících stále více propadá, v listopadu se snížil meziročně o 35,9 procenta. Pokles importu se postupně prohlubuje už od loňského ledna, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

"Stále nejistá podoba nadcházejícího brexitu vede k růstu opatrnosti ve vzájemném česko-britském obchodě," uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. "České firmy si zvláště při vyhlídce na možný tvrdý brexit důkladněji rozmýšlejí uzavření kontraktu se svým britským protějškem. Některé se dokonce poohlížejí po obchodních partnerech ze zemí, které na rozdíl od Spojeného království zůstávají v Evropské unii."

V případě brexitu bez dohody by vstoupilo v platnost desetiprocentní clo na automobily a autodíly mezi Británií a EU. Mléčné produkty by byly zatíženy clem 35 procent. Ačkoliv by Británie teoreticky mohla snížit cla na dovoz z EU, musela by podle pravidel Světové obchodní organizace zároveň snížit cla i zemím mimo EU.

29.1.2019 17:40 | V okolí Westminsterského paláce probíhají demonstrace

Před sídlem Dolní sněmovny britského parlamentu, kde se dnes večer bude hlasovat o dalším postupu v brexitovém procesu, protestují jak zastánci brexitu, tak jeho odpůrci. 

Před Westminsterským palácem se shromažďují jak zastánci brexitu, tak jeho odpůrci.

29.1.2019 17:55 | Mayová mluvila s Junckerem před svým proslovem v Dolní sněmovně

Premiérka Mayová o svém odpoledním projevu před britskými poslanci předem mluvila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Telefonát potvrdil mluvčí premiérky, jeho obsah však nepřiblížil. Informovala o tom agentura Reuters. 

 

29.1.2019 18:30 | Evropská unie pravděpodobně odmítne Bradyho dodatek o irské pojistce
Unijní diplomat sdělil agentuře Bloomberg, že evropská sedmadvacítka odmítá dodatek Grahama Bradyho, který usiluje o nahrazení irské pojistky "alternativními opatřeními". 
 

 

29.1.2019 19:00 | Dodatky usilující o zabránění tvrdému brexitu mohou podle Doddse tvrdý brexit způsobit

Poslanec Nigel Dodds z Demokratické unionistické strany (DUP) uvedl, že jeho strana se dohodla na podpoření pozměňovacího návrhu Grahama Bradyho o irské pojistce. Dodds také řekl, že DUP chce odejít z Evropské unie s dohodou, ale zároveň se domnívá, že smetením bezdohodového odchodu by paradoxně mohlo vést právě k tomuto scénáři. Evropská unie by pak prý neměla důvod jakkoliv ustupovat v dalších vyjednáváních.

29.1.2019 19:10 | Výbor Evropského parlamentu dnes podpořil bezvízové cesty Britů do EU po brexitu

Výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu dnes jednoznačně podpořil pravidla pro bezvízové cestování britských občanů do Evropské unie po brexitu. Návrh jednoznačně stanoví, že podmínkou je, aby se Británie vůči občanům zemí EU zachovala stejným způsobem. Bezvízový styk by měl po brexitu platit pro cesty kratší než 90 dní.

29.1.2019 19:25 | "Už mi nezáleží na tom, jak dohoda vypadá. Budu pro ni hlasovat," uvedl konzervativec Letwin
Konzervativec Oliver Letwin uvedl, že už mu nezáleží na tom, jak brexitová dohoda vypadá. "Budu pro ni hlasovat, abychom mohli hladce odejít," řekl Letwin.
 

 

29.1.2019 19:53 | Hlasování začíná ve 20:00 SEČ, nejprve je na programu Corbynův dodatek

Hlasovací blok v Dolní sněmovně by měl začít kolem 20:00 našeho času. První na programu je pozměňovací návrh Jeremyho Corbyna, který požaduje hlasování o labouristickém brexitovém plánu, jakož i o možnosti vypsat nové referendum.

Jeremy Corbyn

29.1.2019 20:00 | BBC: "Juncker sdělil Mayové, že znovu o brexitové dohodě jednat nebude"

Evropská korespondentka televize BBC Katya Adlerová oznámila, že evropští vůdci bedlivě sledují vývoj událostí v Dolní sněmovně. "Bylo mi řečeno, že Jean-Claude Juncker sdělil Therese Mayové: Ne, rozvodová dohoda se znovu otevírat nebude a ne, nebudeme provádět žádné velké změny v irské pojistce," uvedla Adlerová. 

29.1.2019 20:01 | Začalo hlasování o labouristickém dodatku

Poslanci zahájili hlasování o pozměňovacím návrhu šéfa labouristů Jeremyho Corbyna, který požaduje hlasování o labouristickém brexitovém plánu a o možnosti vypsat nové referendum. Výsledky hlasování jsou očekávány ve 20:15. 

29.1.2019 20:10 | Macron: Znovuotevření brexitové dohody nepřipadá v úvahu

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl na tiskové konferenci na Kypru, že brexitová dohoda "představuje nejlepší možnou dohodu a její znovuotevření nepřipadá v úvahu." Informovala o tom televize BBC. 

Emmanuel Macron, ilustrační foto

29.1.2019 20:19 | Poslanci zamítli labouristický dodatek

Pozměňovací návrh předložený šéfem labouristů Jeremym Corbynem neprošel Dolní sněmovnou. Dodatek podpořilo 296 poslanců, proti hlasovalo 327. Následuje hlasování o návrhu poslance Skotské národní strany Iana Blackforda, který žádá odložení brexitu a odmítnutí odchodu bez dohody.

29.1.2019 20:29 | Blackfordův návrh sněmovnou neprošel

Dodatek Iana Blackforda z SNP poslanci zamítli. Pro návrh hlasovalo 39 poslanců, proti jich bylo 327. Následuje hlasování o pozměňovacím návrhu konzervativce Dominica Grievea, který požaduje, aby jeden den v týdnu neměly ve sněmovně vládní návrhy přednost před těmi od řadových poslanců. 

29.1.2019 20:43 | Dodatek konzervativce Grievea poslanci zamítli

Návrh poslance konzervativní strany Dominica Grieva ve sněmovně neuspěl. Dodatek podpořilo 301 poslanců, proti hlasovalo 321. Další na programu je pozměňovací návrh labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Ta usiluje o odložení odchodu Velké Británie z Evropské unie na 31. prosinec ze současného 29. března. 

Hlasování v Dolní sněmovně britského parlamentu.

29.1.2019 20:57 | Pozměňovací návrh Cooperové o odložení brexitu ve sněmovně neuspěl

Dodatek předložený poslankyní labouristické strany Yvette Cooperovou poslanci nepodpořili. Pro návrh hlasovalo 298 a proti 321. Nyní je na programu dodatek Rachel Reevesové, který také usiluje o odložení brexitu.

Návrh Cooperové byl součástí snahy poslanců převzít otěže procesu britského odchodu z Unie. Měl podporu labouristických špiček v Dolní sněmovně i dalších opozičních poslanců a také některých konzervativců. Britská premiérka Theresa Mayová dnes poslance od jeho podpory zrazovala, protože odklad brexitu podle ní současné problémy neřeší.

 

29.1.2019 21:12 | Návrh předložený Reevesovou poslanci zamítli

Dodatek labouristické poslankyně Rachel Reevesové poslanci zamítli. Návrh podpořilo 290 poslanců, proti hlasovalo 322. Následuje návrh konzervativní poslankyně Caroline Spelmanové, který se snaží předejít brexitu bez dohody. Jedná se o návrh s největším počtem podpisů od poslanců, který naznačuje jejich podporu. 

29.1.2019 21:26 | Poslanci přijali dodatek Spelmanové, který chce zabránit brexitu bez dohody

Pozměňovací návrh poslankyně konzervativní strany Caroline Spelmanové prošel sněmovnou. Pro bylo 318, proti 310. Návrh představuje snahu předejít brexitu bez dohody doplněním vládního návrhu o prohlášení, že Parlament odmítá odchod Velké Británie z EU bez dohody a společného plánu dalšího vývoje. Dodatek však není pro vládu Theresy Mayové závazný.

Následuje poslední a nejdiskutovanější návrh poslance Grahama Bradyho, který nahrazuje irskou pojistku "alternativními opatřeními předcházejícími vytvoření tvrdé hranice". 

 

29.1.2019 21:40 | Bradyho návrh upravující irskou pojistku prošel

Poslanci podpořili pozměňovací návrh předložený konzervativcem Grahamem Bradym o irské pojistce. Pro návrh hlasovalo 317 a proti 301. 

29.1.2019 21:49 | Theresa Mayová vystoupila s prohlášením v reakci na přijetí Bradyho dodatku

Premiérka Mayová přednesla krátký proslov v Dolní sněmovně a reagovala na přijetí Bradyho pozměňovacího návrhu. "Dnešní hlasování ukázalo, že většina poslanců podporuje brexitovou dohodu se změnami v irské pojistce," uvedla Mayová. "Nyní je zřejmé, že existuje cesta, jak zajistit udržitelnou většinu pro odchod z Evropské unie s dohodou," dodala premiérka. 

Vláda nyní podle Mayové bude usilovat o význámné a právně závazné změny v brexitové dohodě s ohledem na irskou pojistku, které znemožní tvrdou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. 

Vyjednávání s EU nebude jednoduché, ale poslanci podle Mayové jasně ukázali, co je třeba učinit pro schválení dohody. 

Hlasování také Mayové potvrdilo, že si sněmovna nepřeje opustit EU bez dohody, ale pouhé odmítání tvrdého brexitu podle ní nestačí. V závěru premiérka uvedla, že její vláda nyní zdvojnásobí svoje úsilí pro vytvoření dohody, kterou bude sněmovna ochotná schválit, a pozvala šéfa opozice k diskuzi o tom, jak toho dosáhnout. 

Theresa Mayová

29.1.2019 22:10 | Corbyn přijal pozvání k diskuzi od Mayové

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn ve své řeči zmínil, že poslanci jasně odmítli možnost odchodu bez dohody. Dále uvedl, že je ochotný setkat se s premiérkou Mayovou a projednat další kroky. Jednání s Mayovou přitom dlouho odmítal, nyní k němu přistoupil díky odmítnutí odchodu bez dohody poslanci.

Jeremy Corbyn

29.1.2019 22:15 | Tuskův mluvčí: O brexitové dohodě nelze znovu jednat

Nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné, reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska na večerní hlasování britské sněmovny. Právě k dojednání změn týkajících se takzvané irské pojistky, která je ovšem součástí dohody, dnes britští poslanci vyzvali premiérku Theresu Mayovou.

Tuskův mluvčí dnes zopakoval postoj unie, koordinovaný s 27 hlavními městy bloku, že "rozvodová dohoda" zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. "Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání," uvedl mluvčí Preben Aaman.

 

29.1.2019 22:40 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, přenos z jednání britského parlamentu k brexitu končí. Děkujeme za pozornost.

Související