Dolní komora britského parlamentu v úterý dala zelenou premiérce Therese Mayové, která ohlásila záměr znovu otevřít vyjednávání s Evropskou unií o podmínkách britského odchodu. Mayová prý bude usilovat o právně závazné ústupky týkající se tzv. severoirské pojistky, která se stala hlavní překážkou pro ratifikaci "rozvodové" dohody britskými poslanci. EU však vzápětí zopakovala, že obnovení rozhovorů o úmluvě uzavřené v listopadu není možné. Do stanoveného termínu brexitu nyní zbývá 59 dní.

Britští poslanci se v úterý vyjadřovali k usnesení, kterým berou na vědomí plány vlády ohledně dalšího postupu. To nakonec sněmovnou prošlo bez formálního hlasování.

Předtím se hlasovalo o sedmi pozměňovacích návrzích, kterými se poslanci snažili do brexitového procesu promluvit a získat nad ním více kontroly. Podrobný plán pro odvrácení obávaného brexitu bez dohody ale neuspěl, stejně jako snaha získat prostor pro projednání alternativních návrhů ohledně dalších britských kroků. Těsnou většinou byl přijat pouze pozměňovací návrh požadující odmítnutí brexitu bez dohody. Opatření však není právně závazné a nepředkládá nástroje, které by vedly k jeho realizaci.

Naopak rozdílem 16 hlasů sněmovna schválila návrh, který měl podporu vlády a který požaduje nahrazení severoirské pojistky zatím neupřesněnými "alternativními ujednáními". Pojistka zajišťující zachování hladkého provozu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem byla přitom do brexitové dohody zahrnuta i na přání Londýna a Mayová dříve uváděla, že žádná dohoda se bez tohoto opatření neobejde. Řada poslanců ovšem v nynější podobě pojistky vidí nebezpečí, že Británie tímto způsobem zůstane i po brexitu připoutána k unijním strukturám.

Britská premiérka chce na základě úterního rozhodnutí poslanců začít znovu vyjednávat s EU, ta však opětovné otevření rozhovorů o textu dohody odmítá. Mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska v reakci na dění v britském parlamentu uvedl, že nové vyjednávání o podmínkách britského odchodu z unie není možné. "Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání," uvedl Tuskův mluvčí Preben Aaman. Stejně se vyjádřil také mluvčí irského premiéra Lea Varadkara.

Mayová v úterý přiznala, že si je vědoma "omezené" náklonnosti EU k novému vyjednávání, s jasným vzkazem od britského parlamentu je ale podle ní dosažení ohlášených cílů možné. Podle premiérky je po úterní sérii hlasování jasné, že změny v irské pojistce jsou cestou ke schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně.

"Upravenou" dohodu s EU chce Mayová poslancům předložit do 13. února. Uvedla, že pokud by se do tohoto data nekonalo další hlasování, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn v úterý prohlásil, že ať už bude další vývoj jakýkoli, bude podle něj vláda nucena odchod Spojeného království z unie plánovaný na 29. března odložit. Mayová zatím tuto možnost nepřipouští, avšak například v úterý před poslanci ji explicitně nevyloučila.

Jednání britských poslanců o brexitu jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
29.1.2019 22:40 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, přenos z jednání britského parlamentu k brexitu končí. Děkujeme za pozornost.

29.1.2019 22:15 | Tuskův mluvčí: O brexitové dohodě nelze znovu jednat

Nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné, reagoval mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska na večerní hlasování britské sněmovny. Právě k dojednání změn týkajících se takzvané irské pojistky, která je ovšem součástí dohody, dnes britští poslanci vyzvali premiérku Theresu Mayovou.

Tuskův mluvčí dnes zopakoval postoj unie, koordinovaný s 27 hlavními městy bloku, že "rozvodová dohoda" zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. "Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání," uvedl mluvčí Preben Aaman.

 

29.1.2019 22:10 | Corbyn přijal pozvání k diskuzi od Mayové

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn ve své řeči zmínil, že poslanci jasně odmítli možnost odchodu bez dohody. Dále uvedl, že je ochotný setkat se s premiérkou Mayovou a projednat další kroky. Jednání s Mayovou přitom dlouho odmítal, nyní k němu přistoupil díky odmítnutí odchodu bez dohody poslanci.

Jeremy Corbyn

29.1.2019 21:49 | Theresa Mayová vystoupila s prohlášením v reakci na přijetí Bradyho dodatku

Premiérka Mayová přednesla krátký proslov v Dolní sněmovně a reagovala na přijetí Bradyho pozměňovacího návrhu. "Dnešní hlasování ukázalo, že většina poslanců podporuje brexitovou dohodu se změnami v irské pojistce," uvedla Mayová. "Nyní je zřejmé, že existuje cesta, jak zajistit udržitelnou většinu pro odchod z Evropské unie s dohodou," dodala premiérka. 

Vláda nyní podle Mayové bude usilovat o význámné a právně závazné změny v brexitové dohodě s ohledem na irskou pojistku, které znemožní tvrdou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. 

Vyjednávání s EU nebude jednoduché, ale poslanci podle Mayové jasně ukázali, co je třeba učinit pro schválení dohody. 

Hlasování také Mayové potvrdilo, že si sněmovna nepřeje opustit EU bez dohody, ale pouhé odmítání tvrdého brexitu podle ní nestačí. V závěru premiérka uvedla, že její vláda nyní zdvojnásobí svoje úsilí pro vytvoření dohody, kterou bude sněmovna ochotná schválit, a pozvala šéfa opozice k diskuzi o tom, jak toho dosáhnout. 

Theresa Mayová

29.1.2019 21:40 | Bradyho návrh upravující irskou pojistku prošel

Poslanci podpořili pozměňovací návrh předložený konzervativcem Grahamem Bradym o irské pojistce. Pro návrh hlasovalo 317 a proti 301. 

29.1.2019 21:26 | Poslanci přijali dodatek Spelmanové, který chce zabránit brexitu bez dohody

Pozměňovací návrh poslankyně konzervativní strany Caroline Spelmanové prošel sněmovnou. Pro bylo 318, proti 310. Návrh představuje snahu předejít brexitu bez dohody doplněním vládního návrhu o prohlášení, že Parlament odmítá odchod Velké Británie z EU bez dohody a společného plánu dalšího vývoje. Dodatek však není pro vládu Theresy Mayové závazný.

Následuje poslední a nejdiskutovanější návrh poslance Grahama Bradyho, který nahrazuje irskou pojistku "alternativními opatřeními předcházejícími vytvoření tvrdé hranice". 

 

29.1.2019 21:12 | Návrh předložený Reevesovou poslanci zamítli

Dodatek labouristické poslankyně Rachel Reevesové poslanci zamítli. Návrh podpořilo 290 poslanců, proti hlasovalo 322. Následuje návrh konzervativní poslankyně Caroline Spelmanové, který se snaží předejít brexitu bez dohody. Jedná se o návrh s největším počtem podpisů od poslanců, který naznačuje jejich podporu. 

29.1.2019 20:57 | Pozměňovací návrh Cooperové o odložení brexitu ve sněmovně neuspěl

Dodatek předložený poslankyní labouristické strany Yvette Cooperovou poslanci nepodpořili. Pro návrh hlasovalo 298 a proti 321. Nyní je na programu dodatek Rachel Reevesové, který také usiluje o odložení brexitu.

Návrh Cooperové byl součástí snahy poslanců převzít otěže procesu britského odchodu z Unie. Měl podporu labouristických špiček v Dolní sněmovně i dalších opozičních poslanců a také některých konzervativců. Britská premiérka Theresa Mayová dnes poslance od jeho podpory zrazovala, protože odklad brexitu podle ní současné problémy neřeší.

 

29.1.2019 20:43 | Dodatek konzervativce Grievea poslanci zamítli

Návrh poslance konzervativní strany Dominica Grieva ve sněmovně neuspěl. Dodatek podpořilo 301 poslanců, proti hlasovalo 321. Další na programu je pozměňovací návrh labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Ta usiluje o odložení odchodu Velké Británie z Evropské unie na 31. prosinec ze současného 29. března. 

Hlasování v Dolní sněmovně britského parlamentu.

29.1.2019 20:29 | Blackfordův návrh sněmovnou neprošel

Dodatek Iana Blackforda z SNP poslanci zamítli. Pro návrh hlasovalo 39 poslanců, proti jich bylo 327. Následuje hlasování o pozměňovacím návrhu konzervativce Dominica Grievea, který požaduje, aby jeden den v týdnu neměly ve sněmovně vládní návrhy přednost před těmi od řadových poslanců. 

Související