Rakouský podnikatel Gerald Birgfellner nedostal zaplaceno za služby poskytnuté v souvislosti s plánovanou výstavbou dvou mrakodrapů v centru Varšavy a chystá se kvůli tomu obvinit předsedu polské vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Píše to agentura Reuters s odvoláním na deník Gazeta Wyborcza. Ten v úterý zveřejnil nahrávky, které spojují Kaczyńského a jeho stranu Právo a spravedlnost (PiS) s podnikem Srebrna, který měl budovy stavět. Polská ústava přitom politickým stranám zakazuje provádět hospodářskou činnost, upozorňuje deník.

Podnik Srebrna plánoval v centru polského hlavního města postavit budovy obsahující kancelářské prostory, byty, hotel a sídlo nadace Lecha Kaczyńského, bývalého prezidenta a tragicky zesnulého bratra stranického šéfa.

Podle listu Gazeta Wyborcza měla na stavbu přispět částkou 15,5 milionu eur (399 milionů korun) a úvěrem 300 milionů eur (7,7 miliardy korun) státní banka Pekao. Ke stavbě ale údajně chybělo povolení varšavských úřadů. Na jedné ze zveřejněných nahrávek se zdá, že Kaczyński podmiňuje realizaci projektu vítězstvím své strany v místních volbách. Strana ale v hlavním městě prohrála.

Mluvčí PiS Beata Mazureková v úterý tvrzení deníku Gazeta Wyborcza označila za "pomluvu a spekulace".

Podnikatel Gerald Birgfellner podle rakouských médií do podniku již vložil 1,5 milionu eur (38,6 milionu korun). Za odvedené přípravné práce na stavbě nedostal od firmy Srebrna zaplaceno a ve věci se šestnáctkrát sešel s šéfem PiS. Podle agentury Reuters minulý pátek informoval varšavské státní zastupitelství o možném trestném činu Kaczyńského. Toho se politik údajně dopustil tím, že podnikatele včas neinformoval o nerealizovatelnosti stavebního projektu.

Související