Rakousko na počátku roku zavedlo různou výši přídavků na děti pro zahraniční pracovníky, jejichž potomci v zemi trvale nežijí. Fakticky tak omezilo často velmi štědré dávky zejména lidem žijícím v příhraničí a denně dojíždějícím za hranice za prací. V případě Čechů se například tyto příspěvky sníží z dosavadních 175 eur (3772 korun) na 105 eur (2694 Kč). V Česku se přídavky pohybují nejčastěji kolem tisíce korun měsíčně.

Opatření platí od 1. ledna 2019 a lidé, jichž se týká, by měli podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) dostávat v těchto dnech informaci o nové výměře.

V některých případech se tyto příspěvky sníží téměř o polovinu a celkem se opatření dotkne až 125 tisíc dětí, hlavně maďarských a slovenských. V Česku se to bude týkat asi osmi tisíc osob pobírajících dávky z Rakouska, což je nejméně ze zemí Visegrádské skupiny. Děti žijící například v Belgii nebo Dánsku si naopak mírně polepší.

Evropská komise i mnohé země EU vnímají rozdílnou výši rodinných dávek jako nespravedlivou, až diskriminační. Proti schválené novele zákona se již v listopadu ohradilo sedm zemí.

Země Visegrádské skupiny, Slovinsko, Bulharsko a Litva poslaly Evropské komisi společnou výzvu s tím, aby byl prošetřen soulad rakouského zákona s unijní legislativou. Ve svém stanovisku se země vymezily především vůči porušování principu rovného zacházení a vytváření "občanů druhé kategorie".

Podle stanoviska MZV je různá výše přídavků na děti v rozporu s pravidly koordinace sociálního zabezpečení na úrovni EU. "Téma indexace je citlivou otázkou. Věříme v její vyřešení v souladu s principy jednotného vnitřního trhu – stejné benefity za stejnou práci ve stejném místě. Tématu se věnujeme nejen na bilaterální, ale též na evropské úrovni," uvedl Robert Řehák z tiskového odboru MZV. Sám ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček mluvil o přídavcích na děti v průběhu své nedávné oficiální návštěvy Rakouska v polovině ledna.

Velvyslanectví ČR v Rakousku již na svých webových stránkách publikovalo návod, jak postupovat v případě stížnosti proti snížení příspěvku. "Chcete-li upravenou výši rozporovat, můžete podat na místně příslušném finančním úřadě písemnou žádost o plné neindexované přídavky na děti nebo vyrovnávací platby," radí dotčeným lidem. 

Česko se má připojit k případné žalobě

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.