Přinejmenším 12 obětí už si vyžádaly extrémní mrazy, které zasáhly americký středozápad. Podle meteorologů by se mělo ve čtvrtek trochu oteplit, teploty ale dál zůstanou hluboko pod bodem mrazu.

Na řadě míst se nadále potýkají s komplikacemi v dopravě či s problémy s dodávkami elektrické energie, informovala americká média. Na chicagských letištích byly zrušeny stovky letů.

Také v noci na čtvrtek naměřili na mnoha místech teploty kolem minus 40 stupňů Celsia. Například ve městě Ponsford v Minnesotě byla pocitová teplota, při jejímž výpočtu se zohledňuje například i rychlost větru či vlhkost vzduchu, minus 55 stupňů. V Chicagu by ve čtvrtek mělo být opět chladněji než v Antarktidě.

Na některých místech padly dlouhodobé teplotní rekordy. Například ve městě South Bend na severu státu Indiana ve čtvrtek ráno teplota klesla na minus 29 stupňů Celsia, což je nejnižší hodnota, jaká tu kdy byla naměřena 31. ledna. Předchozí rekord byl minus 11 stupňů z roku 1936.

V Rockfordu na severu Illinois bylo ve čtvrtek ráno minus 34 stupňů, tedy o stupeň méně, než činil dosavadní absolutní záporný rekord v tomto městě z 10. ledna 1982. V samotné illinoiské metropoli Chicagu ve čtvrtek bylo naměřeno minus 27 stupňů.

Chicagská letiště hlásí za posledních 24 hodin na 1700 zrušených letů, z toho 1450 na O'Hareově mezinárodním letišti, které patří mezi nejrušnější v celých Spojených státech. Tuhé mrazy negativně ovlivňují pracovní síly, zařízení i doplňování paliva.

Železniční společnost Amtrak už ve středu zrušila všechna vlaková spojení s Chicagem, neboť kolejnice se v mrazu smršťují a vznikají mezi nimi mezery.

Ve státech Wisconsin, Michigan a Illinois dál platí stav nouze. I když se ve čtvrtek oteplí, oddychnout si podle meteorologů budou moci obyvatelé amerického středozápadu až v neděli, kdy by měla teplota dosáhnout až plus 20 stupňů.

V řadě okresů zůstaly i ve čtvrtek uzavřené školy. Americká pošta oznámila, že nebude vzhledem k tuhým mrazům doručovat zásilky v Iowě, Minnesotě a částech Wisconsinu.

Mrazivé podmínky jsou důsledkem rozštěpení a posunu rotující masy chladného vzduchu známé jako polární vortex. Za běžných okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem. Toto proudění ale bylo narušeno, a nyní se posouvá na jih nad Spojené státy. Meteorologové tuto skutečnost připisují náhlému oteplení nad severním pólem, které minulý měsíc způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka. Horký vzduch polární vortex rozštěpil a způsobil jeho posun na jih.