Sociální sítě Facebook a Twitter odstranily tisíce účtů, které podle nich šířily mezi ostatními uživateli manipulační politické názory. Činily tak v souladu s íránskou, ruskou a venezuelskou propagandou za pomoci sdílení článků tamních médií. Cílem falešných účtů byla snaha o ovlivnění veřejného mínění na izraelsko-palestinský konflikt nebo na probíhající války v Sýrii a Jemenu. Klíčovým aspektem byla snaha poukázat na negativní roli Spojených států a Saúdské Arábie v těchto bojích. Obě společnosti začaly kvůli tomuto kybernetickému nebezpečí blíže spolupracovat, v plánu je vzájemné předávání informací. Informaci přinesl server Bloomberg.

Facebook na svých webových stránkách uvedl, že se uživatelé, které postihla tato nejnovější "čistka" týkající se 783 účtů, vydávali za osoby sídlící v celkem 26 zemích včetně Spojených států, Izraele, Německa a Španělska, ve svých příspěvcích proto používali kromě perštiny i angličtinu, španělštinu, francouzštinu a hebrejštinu. Důkladná přezkoumání pochybných účtů ovšem vedla ke zjištění jejich propojení s Íránem.

Podle společnosti tito uživatelé spolu komunikovali a šíření informací tak bylo koordinované. Používali stejné taktiky, aby zamlžili svou totožnost a činnost, a oproti minulosti se zlepšili v zakrývání svých stop. Například roce 2016 používaly Ruskem podporované skupiny při nákupu politických reklam rubly, nyní už ale preferují lokální měny. Tím znesnadňují technologickým společnostem zjistit, který obsah je autentický a který nikoliv. Íránští trollové je v tomto ohledu následují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.