Spojené státy a Čína by si v příštích pěti letech mezi sebou mohly rozdělit internet. Tvrdí to Kchaj-Fu Le-e, ředitel čínské investiční společnosti Sinovation Ventures, která se zaměřuje na technologická odvětví.

Přidává se tak k řadě odborníků, kteří podobný scénář předpokládají.

Koncept rozděleného internetu dostal název "splinternet" (splinter - střepina, úlomek). Pojem odkazuje na stav, kdy je internet roztříštěný na menší, samostatně regulované části se svými specifickými službami a aplikacemi.

Odborníci se neshodují na jednotné podobě splinternetu, jedna teorie však předpokládá, že čínské a americké aplikace a služby začnou dominovat každá jedné polovině globální sítě. Tato myšlenka byla předmětem mnoha diskusí na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

"Nebude to Čína a zbytek světa. Bude to Čína se zeměmi, které přijmou čínské aplikace, a země, které zavedou ty americké," uvedl Le-e pro CNBC v Davosu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.