Americký technologický gigant Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur (12,8 miliardy korun).

Podle francouzského časopisu L'Express Apple uzavřel tajnou dohodu o urovnání v prosinci.

Francie letos zavádí vlastní daň týkající se velkých internetových a technologických firem jako Google a Apple. Francie také tlačí na zavedení celoevropské daně na největší digitální a softwarové firmy, která by zajistila, že tyto giganty platí ze svých obrovských operací v Evropě odpovídající daně.

Nízké daně, které pro tyto obry platí v EU, jsou již delší dobu trnem v oku mnoha evropských zemí. Americké technologické giganty často v Evropě nemají žádné sídlo a jejich příjmy tak nemohou být na kontinentu daněny, případně podnikají v těch evropských zemích, kde je výhodný daňový režim. Země EU se však zatím neshodly na tom, jak tento problém řešit. Unie nyní čeká, jak se k věci postaví OECD, které otázku zavedení takzvané digitální daně začalo projednávat letos v lednu.

Úřadům ve Francii se nelíbilo, že Apple v uplynulých deseti letech zaplatil v zemi pouze velmi nízké daně, přestože prodeje skupiny v Evropě prudce rostly, zejména díky přístrojům iPhone. Apple využíval praktiku, která mu umožňuje převádět zisky do Irska, kde jsou daně výrazně nižší. Stejně v zemi postupoval i konkurenční Google. Když se ale tamní úřady snažily na firmě Sergeje Brina a Larryho Page vymoci před dvěma lety nedoplacené taxy, pařížský soud jejich požadavky zamítl. Nepodařilo se prý prokázat, že by Google ve Francii sídlil, a měl tak povinnost tam rovněž danit.

Před rokem se francouzský daňový úřad dohodl na doplacení daní s americkým internetovým obchodem Amazon. Ten souhlasil, že za roky 2006 až 2010 doplatí 202 milionů eur.

Celosvětové tržby Applu loni činily 265,5 miliardy dolarů (šest bilionů korun) a zisk 59,5 miliardy dolarů. V Evropě tržby stouply na 62,42 miliardy eur z 55 miliard v roce 2017. Podíl Francie není přesně znám, podle demografického rozdělení mohl obrat ve Francii loni činit tři až šest miliard eur, uvedl server Slice42.

Související