V Mexickém zálivu u břehů USA, ale také ve vodách Karibiku stojí velké flotily tankerů. Lodě s celkovým nákladem sedmi milionů barelů venezuelské ropy nikam neplují. 

Nemají takový rozkaz, protože není jasné, zda dostanou za dodávky zaplaceno. Spojené státy minulý týden uvalily na dovoz ropy z jihoamerické země embargo. Washington uznal za prezidenta vůdce opozice Juana Guaidóa, sankce směřují proti dosavadní hlavě státu Nicolási Madurovi.

Nařízení podepsané prezidentem Donaldem Trumpem stanovuje, že americké přístavy mohou přijmout venezuelskou ropu, jen když platba půjde do fondu, kterým disponuje Guaidó a opozicí ovládaný parlament. Takový fond ale podle agentury Reuters ještě neexistuje.

Sice ne na mělčině, ale na moři tak "uvízly" desítky tankerů, protože není jasné, kdo a zda vůbec za ropu zaplatí. Další tankery rovnou odpluly z Venezuely prázdné.

Spojené státy do zahájení embarga nakupovaly půl milionu barelů venezuelské ropy denně. I přes špatné vztahy obou zemí a ostrou protiamerickou rétoriku Madura tak USA stále byly pro Venezuelu klíčovým ekonomickým partnerem a největším dovozcem její ropy. Připadá na ně polovina venezuelského exportu, až daleko za Spojenými státy jsou Čína a Indie.

Státní ropná společnost Venezuely PDVSA oznámila, že surovinu dodá jen tomu, kdo dopředu zaplatí.

Výpadek ale Američané pocítí. Z Venezuely se dovážela těžká ropa s vysokou hustotou, které je v USA málo.

"Situace může být už v krátké době vážná. Ceny těžké ropy porostou, jakmile se projeví její nedostatek," řekl agentuře Reuters analytik Sandy Fielden ze společnosti Morningstar Inc.

Venezuela má největší prokázané zásoby ropy na světě. Špatná infrastruktura a nedostatek investic do ropného průmyslu ale vedly k drastickému propadu těžby a vývozu v uplynulých letech.

Ve srovnání s rokem 2014 se propadla venezuelská produkce ropy o 45 procent (loni v prosinci se denní export pohyboval kolem 1,5 milionu barelů). Obyvatele svírá hyperinflace, nedostatek základního zboží v obchodech, stejně tak jako léků. Tři miliony Venezuelanů odešly do zahraničí.

"Americký stát Severní Dakota dnes těží více ropy než celá Venezuela," napsal v deníku Wall Street Journal expert na ropný byznys Daniel Yergin, autor uznávané knihy Epická bitva o ropu, peníze a moc.

Maduro svěřil vedení ropné společnosti PDVSA armádě. Jak prezident firmy, tak ministr ropného průmyslu jsou důstojníci. Vedení armády zatím zůstává na straně Madura.

Evropská unie zvažuje, že zavede své sankce proti Venezuele, ale nebudou se týkat ropy. Novinářům to řekl maltský ministr zahraničí Carmelo Abela. "Naším cílem je uvalit sankce na některé jednotlivce spíše než na průmyslové sektory. Nechceme ještě více zhoršit situaci obyvatel," uvedl Abela po jednání v Bruselu.

Juan Guaidó v úterý mírnil obavy, že v zemi vypukne občanská válka, pokud potrvá vláda dvou paralelních prezidentů. Lídr opozice řekl španělskému rozhlasu, že drtivá většina obyvatel už nechce Madura. Jeho slova o "latinskoamerickém Vietnamu" označil za divadelní frašku.