Moskva počítá s velice tvrdými vojenskými opatřeními Washingtonu proti Rusku a udělá vše pro to, aby se americké rakety neobjevily v Pobaltí. Ve čtvrtek to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
"Musíme vycházet z toho, že (Američané) budou uskutečňovat opatření k vojenskému zadržování Ruska, a to velice tvrdá. Budeme na ně reagovat odvetou," prohlásil Rjabkov. Podle agentury TASS současně ujistil, že Rusko tyto kroky nebude iniciovat.
Ruští vojáci a diplomaté podle Rjabkova také udělají vše pro to, aby se americké rakety neobjevily v Pobaltí. Nelze totiž "dopustit vznik situace, která by znamenala, že se hroutí vše, co po desítky let představovalo podstatu evropské bezpečnosti".
Rjabkov hovořil na tiskové konferenci k situaci po odstoupení Spojených států od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987, která oběma velmocím zakázala rakety a střely o doletu 500 až 5000 kilometrů. Začala tím běžet půlroční výpovědní lhůta, během které lze o osudu smlouvy ještě jednat. O den později po americkém oznámení ohlásil odstoupení od smlouvy i ruský prezident Vladimir Putin.
Americký prezident Donald Trump se mezitím zmínil o možnosti uzavřít novou smlouvu, která by měla zahrnout i další země, disponující raketami středního doletu, jako je Čína či Severní Korea.
"Se zájmem si počkáme na konkrétní návrh předložený na papíře, anebo jiným způsobem předložení pořadu pro taková jednání" uvedl Rjabkov podle agentury Interfax. "Až američtí kolegové dospějí k tomu, aby nám něco praktického předali, se zájmem se na to podíváme. Ale až dosud jsme nic neviděli, kromě návrhu uzavřít takovou dohodu v hezkém pokoji. To samozřejmě vítáme," dodal.
Diplomat připomněl, že Rusko - a to i s podporou USA - v polovině minulého desetiletí usilovalo rozšířit smlouvu INF i na další země, ale zjistilo, že dotyčné státy nejeví valný zájem.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tento týden nařídil během dvou let vyvinout pozemní verzi námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr a novou pozemní verzi nadzvukové rakety, aby Rusko odpovědělo Spojeným státům na odstoupení od smlouvy INF. USA podle ministra už aktivně pracují na vytvoření pozemních raket s doletem přes 500 kilometrů, které překročí rámec omezený smlouvou INF. Rusko má podle prezidenta Vladimira Putina odpovědět zrcadlově.
Američané obviňují Rusko, že porušuje smlouvu INF svými střelami s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované Novator 9M729). Ty prý mohou být odpalovány i z odpalovacích zařízení raket Iskander, které jsou mimo jiné v Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspy Ruska na březích Baltu.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg minulý týden v sobotu odmítl, že by aliance měla v úmyslu rozmístit v Evropě nové jaderné rakety. O den dříve k rozmístění amerických raket v Evropě vyzval šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz.
Spojené státy předloni na jaře údajně zvažovaly, že možná v Pobaltí dočasně rozmístí rakety Patriot, ale toto opatření se mělo týkat jen letního vojenského cvičení NATO, zaměřeného na protivzdušnou obranu. Americká armáda už několikrát na omezenou dobu vyslala baterie Patriot do Polska, které se snaží posílit svou obranyschopnost před ruskou hrozbou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist