Průlom v současné patové situaci kolem britského odchodu z Evropské unie stále není na dohled. Po schůzce s britskou premiérkou Theresou Mayovou to na Twitteru uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že rozhovory o brexitu budou pokračovat. Mayová zopakovala, že chce změny v "rozvodové dohodě", což EU vylučuje.

Ve středu Tusk řekl, že od návštěvy premiérky očekává realistický návrh, jak proces po odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu znovu rozhýbat. S konkrétním návrhem podle všeho Mayová nepřišla.

Po setkáních s Tuskem a s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem premiérka uvedla, že je nutné zajistit právně závazné změny v dohodě o vystoupení z unie. Juncker jí přitom zopakoval, že EU podmínky britského odchodu měnit nebude.

"Prezentovala jsem naši jasnou pozici, že musíme zajistit právně závazné změny v dohodě o vystoupení, abychom se vypořádali s výhradami parlamentu ohledně (irské) pojistky," řekla Mayová novinářům o "rázných, ale konstruktivních" diskusích v Bruselu. Přiznala, že dosáhnout jejího cíle nebude jednoduché, odkázala však na další kolo rozhovorů, které zmiňuje i její společné prohlášení s Junckerem.

Podoba irské pojistky, jejíž nahrazení "alternativními ujednáními" si v lednu vyžádala dolní komora britského parlamentu, bude podle mluvčí britské premiérky tématem pondělní schůzky ministra pro brexit Stephena Barclaye s hlavním vyjednavačem EU Michelem Barnierem. "Premiérka jasně říká, že pojistka pro Severní Irsko bude. Bavíme se o tom, jakou formu bude mít a jak dojednat opatření, které může získat většinovou podporu v Dolní sněmovně," citovala mluvčí agentura Reuters.

Opatření označované běžně jako irská pojistka bylo do brexitové dohody zahrnuto s cílem zamezit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a britským Severním Irskem. Pakliže by se EU s Londýnem během plánovaného přechodného období nedohodla na lepším řešení zaručujícím stejný výsledek, Británie by na základě stávající podoby pojistky utvořila s EU nový bezcelní prostor. Působnost ujednání by při tom nebyla časově omezená a k jejímu ukončení by vedl pouze souhlas obou stran.

Podle Mayové změny v této části dohody společně s "prací na právech zaměstnanců a dalších otázkách" vyústí ve stabilní podporu většiny britských zákonodárců. Deník The Guardian v této souvislosti očekává, že premiérka navrhne zákon zaručující shodu práv zaměstnanců v Británii s těmi v EU i po brexitu. Takový krok by mohl pro její brexitový plán získat podporu části labouristických poslanců.

Do plánovaného odchodu Británie z EU aktuálně zbývá 50 dní a podle mnohých pozorovatelů již do 29. března brexit podložený dohodou se všemi jeho náležitostmi nelze stihnout. Mayová ve čtvrtek prohlásila, že brexit zajistí "načas".

Do čtvrtečního jednání se promítl i středeční Tuskův výrok o "speciálním místě v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit". Mayová prý šéfa Evropské rady upozornila na "zděšení", které jeho slova za Lamanšským průlivem vyvolala.

Bruselský zpravodaj agentury AFP na Twitteru staví do kontrastu řeč těla obou aktérů při čtvrtečním setkání ve srovnání se středeční tiskovou konferencí Tuska a irského premiéra Lea Varadkara. Fotografie naznačují, že Varadkarova návštěva v Bruselu se zřetelně nesla v přátelštějším duchu.

Rozhovory budou pokračovat

Rozhovory o brexitu mezi britskou premiérkou Theresou Mayovou a vrcholnými představiteli Evropské unie budou pokračovat poté, co čtvrteční jednání v Bruselu nepřinesla průlom v patové situaci. Lídr britské opozice Jeremy Corbyn zároveň v dopise Mayové vytyčil pět požadavků, jejichž splnění by vedlo k podpoře Labouristické strany pro vládní brexitovou dohodu.

Další kolo jednání o podmínkách britského odchodu z EU mají v pondělí ve Štrasburku zahájit britský ministr pro brexit Stephen Barclay a hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. S předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem se má premiérka Mayová znovu setkat do konce února.

Kromě Junckera ve čtvrtek Mayová jednala také s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a s koordinátorem EP pro brexit Guyem Verhofstadtem. Lídrům EU prý prezentovala stanovisko, že je nutné učinit právně závazné změny v "rozvodové" dohodě kvůli výhradám britských poslanců k tzv. irské pojistce. "Nebude to snadné," přiznala Mayová, zároveň prohlásila, že britský odchod z EU zajistí "načas". Země má podle dosavadních plánů z unie odejít 29. března.

Změny v dohodě o podmínkách brexitu, jejíž součástí je i pojistka o zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, EU od jejího listopadového dokončení odmítá. Juncker ve čtvrtek tento postoj Mayové zopakoval, vyjádřil však ochotu jednat o úpravách politického prohlášení formulujícího představy o budoucích vztazích EU s Británií. "Žádný průlom není na dohled. Jednání budou pokračovat," konstatoval později na Twitteru Tusk.

Podle společného prohlášení Mayové a Tuska se budou nové rozhovory soustředit na hledání řešení, "které by získalo co nejširší podporu v britském parlamentu a respektovalo zásady dohodnuté Evropskou radou". Mluvčí britské premiérky označila za předmět nadcházející schůzky ministra Barclaye s Barnierem alternativní ujednání k současné irské pojistce.

Na britské scéně ve čtvrtek nejvýznamnější vývoj přinesl dopis Jeremyho Corbyna premiérce Mayové, v němž lídr labouristů formuloval kritéria pro podporu vládního brexitového plánu. Hlavním z pěti bodů je souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií s EU i po brexitu. Takovéto nastavení budoucích vztahů premiérka od počátku vyjednávání o brexitu odmítá. Donald Tusk ale podle informací britských médií s Mayovou o labouristickém návrhu hovořil jako o "slibné" možnosti.

Po čtvrtečních událostech je také jasné, že nové kolo diskusí o brexitu v dolní komoře britského parlamentu začne 14. února. Andrea Leadsomová, která organizuje agendu vlády v Dolní sněmovně, představila rozvrh pro příští týden a na čtvrtek je v něm naplánovaná "debata o usnesení týkajícího se vystoupení Spojeného království z EU".

Mayová v lednu slíbila, že do 13. února poslancům předloží upravenou verzi rozvodové dohody, anebo, pakliže se jí nepodaří změny vyjednat, plán dalšího postupu, do něhož budou moci poslanci zasahovat. Samotné další hlasování o dohodě s EU ale může přijít na řadu až později. Deník The Daily Telegraph s odkazem na vládní zdroje napsal, že kabinet hlasování plánuje až na týden od 25. února, kdy bude do stanoveného data brexitu zbývat už jen měsíc.

Související