Nicolás Maduro v tmavém obleku s rudou kravatou pomalu kráčí po rudém koberci. Po boku jde jeho žena ve slavnostních šatech, z druhé strany ho vítají příznivci s vlajkami v rukách. Rozvážně projde síní venezuelského Nejvyššího soudu a přijme od jeho předsedy šerpu v barvách venezuelské vlajky. Je 10. ledna 2019 a šestapadesátiletý Maduro slavnostně skládá přísahu.

Právě začíná jeho druhý prezidentský mandát. Bývalý řidič caracaské městské autobusové linky prožívá velkolepý okamžik, který doplňuje i vojenská přehlídka. Muž, který nikdy nedosáhl takové popularity jako jeho charismatický politický mentor Hugo Chávez, jenž si ho před smrtí vybral za svého nástupce, sebevědomě zdraví vojsko. Madurovu hvězdnou chvíli nekalí ani kritika ozývající se z některých zemí Latinské Ameriky a Západu, jež prezidentské volby označují za neplatné a jako hlavu státu ho neuznávají.

Staronový venezuelský prezident v tu chvíli ještě neví, že krátce po honosné ceremonii se dostane do vůbec nejvážnějších problémů od svého příchodu k moci v roce 2013. Že ho čeká boj o politické přežití. Jeho zdánlivě neotřesitelné postavení ohrozí dosud téměř neznámý poslanec a předseda opozicí ovládaného Národního shromáždění Juan Guaidó. Jen pár dnů po Madurově slavnostní inauguraci předstoupí před dav příznivců v centru Caracasu a prohlásí se prozatímním prezidentem Venezuely. "Víme, že to bude mít vážné následky," pronáší Guaidó ve chvíli, kdy skládá přísahu. V ruce drží ústavu ozdobenou podobenkou největšího národního hrdiny Venezuely Simóna Bolívara. Téměř okamžitě ho USA a řada dalších zemí amerického kontinentu uznávají za dočasnou hlavu státu.

Charismatickému, teprve pětatřicetiletému Guaidóovi se během krátké doby povedlo něco, na čem venezuelská opozice pracovala dlouhá léta. Dokázal se tvrdě postavit Madurovi, který si stále udržuje podporu části obyvatelstva, armádních špiček a kontroluje téměř všechny instituce včetně zmíněného Nejvyššího soudu. Juan Guaidó rozehrál nebezpečnou hru, ve které je v sázce budoucnost kdysi bohaté země, jež se neustále propadá stále hlouběji do hospodářské a humanitární krize. Za posledních pět let klesla ekonomika o polovinu, inflace se vymkla kontrole a obyvatelstvu chybí základní potraviny i léky. Tři miliony Venezuelanů od roku 2015 opustily svou vlast a spustily největší migrační krizi v dějinách Latinské Ameriky.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jak se Juan Guaidó ocitl v politice a kdy začal bojovat proti Chávezově režimu.
  • Jaké jsou podle něj tři podmínky nutné k tomu, aby ve svém boji uspěl?
  • Jakou roli v současné situaci hraje venezuelská armáda?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se