Emmanuel Macron zahájil v polovině ledna Velkou národní debatu: vede se na speciálně zřízené webové stránce, lidé mohou nosit svoje podněty na radnice a sám Macron objíždí venkov a diskutuje. Cílem je "obnova společenské smlouvy", jinými slovy ukončení krize, již vyvolalo hnutí žlutých vest.

K podtržení svých ambicí ohlásil francouzský prezident minulý týden nečekaný tah: možnost vypsání referenda o otázkách, jež vzejdou z debaty. Macronovi příznivci od té doby kroutí hlavou, že jde o neuvážený krok, politické riziko na prezidenta ale dost možná číhá úplně jinde. Francouzi jsou už pár týdnů v ulicích a tím, kdo je dokáže spolehlivě držet venku, je muž jménem François Ruffin. A právě ten teď oznámil, že bude ve své mistrovské disciplíně pokračovat.

Probdělá noc

Byla to nejkrásnější řeč o uklízečkách, jakou Národní shromáždění za dvě stě třicet let svojí existence zažilo. Nejkrásnější i proto, že o těch, kdo tu ještě za tmy čistí zákonodárcům záchody a vyměňují ručníky v poslaneckých bytech, byla vůbec první.

V novém Respektu najdete:
Hlavní komentář:
Čím dříve, tím lépe: Británie musí v evropském zájmu EU rychle opustit
 
Téma: 
Loučení s pravicí? Malé strany opět (ne)hledají cestu ke spolupráci
+ anketa a rozhovory s Dominikem Ferim a Miroslavem Beblavým
 
Agenda:
Nová doba jaderná: Evropa možná zažije návrat obávaných raket
 
O kom se mluví: 
Něco krásného: Pokud někdo může zhatit pokus francouzského prezidenta o národní smír, je to François Ruffin
 
Kontext: 
Sen o vládní čtvrti: V Praze právě odstartovala debata o tom, jak by měl stát v budoucnu nakládat se svými budovami
 
Tady žili jako my:
Už deset let nám kameny zmizelých připomínají, co se může najednou stát s milými sousedy
 
Rozhovor: 
Rusko je globální kazisvět: S bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem o bezpečnosti Evropy, poprasku kolem Číny a o tom, že každý hlas se počítá
 
Kultura
K čemu jsou filmy na světě: Zdejším hitem jsou snímky podporující negativní stereotypy o ženách
 
Civilizace
Hudba do každého ucha: Nové technologie zvedly zájem o poslech na historické maximum
 
I obalka R07

"Tohle jsou také ony, podívejte se," přejede Ruffin prsty po hraně řečnického pultu z vyleštěného mahagonu, za nímž právě stojí. "A přesto," zvýší hlas poslanec, "za svoji každodenní námahu nedostanou ani minimální mzdu a nepožívají žádné ochrany, protože tento sbor se je rozhodl najmout externě, aby ušetřil. Proto vás žádám," pokračuje zástupce radikální levice, "dejme jim a všem dalším ženám v těchto neviditelných pozicích status, jaký si zaslouží. A pokud to není možné, můžeme si záchody čistit sami."

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.