Evropská komise navrhla zrušení jednomyslného hlasování o daních. Žádný stát by tedy už neměl mít právo nějaký návrh zablokovat. To by bývalo ušetřilo práci i Andreji Babišovi (ANO), jenž několik let strávil bojem za zavedení reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti při výběru DPH. Do budoucna by ji měl místo poskytovatele plnění platit jeho příjemce.

Výběr DPH se na společném evropském trhu řídí společnými pravidly. Pro to, aby mohlo Česko mechanismus zavést, potřebovalo získat souhlas Evropské komise i všech ostatních států EU. Pokud by jednomyslný souhlas členských zemí nebyl nutný, Babiš by svou prioritu prosadil mnohem jednodušeji. 

Česko ale patří mezi státy, které na úterním jednání ministrů financí v Bruselu návrh zrušit jednomyslné hlasování odmítly. "Dokud já budu ve vládě, nikdy nebudeme souhlasit se změnou na většinové hlasování v rámci daní," prohlásil už na začátku února Babiš. Potvrdil tak tradiční český postoj – právo na veto v oblasti daní zatím hájily všechny české vlády.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.