Zatímco český prezident Miloš Zeman se při každé příležitosti zastává firem z Číny a jejich investic v Evropě, vlády členských zemí Evropské unie jsou výrazně opatrnější. EU se dohodla na tom, že podezřelé investice ze zemí, jako je Čína, prověří a případně je bude moci zakázat. Takový návrh ve čtvrtek ve Štrasburku schválili europoslanci. Ministři jednotlivých států unie včetně Česka ho podpořili už dřív.

"Bude to znamenat konec evropské naivity," prohlásil francouzský europoslanec Franck Proust, který byl v Evropském parlamentu zpravodajem návrhu. Připomněl, že "všechny světové mocnosti – Spojené státy, Japonsko, Čína – způsob posuzování zahraničních investic mají. Pouze Evropa ne".

Přijatý návrh není přímo namířen proti Číně ani žádné jiné konkrétní zemi. Pouze obecně umožňuje posoudit a případně zakázat investici, kterou v některé zemi EU plánuje firma ze státu mimo unii. V praxi je ale jasné, že se opatření týká především Číny.

Podle odborníků čínské firmy často jednají v zájmu svého státu a neřídí se čistě obchodními hledisky. "I formálně soukromé firmy jsou závislé na státu, nebo spíš na čínské komunistické straně. Rozdíl mezi soukromými a státními firmami se tak v řadě případů stírá," řekl HN už před časem sinolog Martin Hála.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.