Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) plánuje zpřísnit pravidla pro výplatu dávek na bydlení. Cílem je uspořit peníze ve státním rozpočtu a zamezit zneužívání finanční pomoci. Ministryně ale zároveň ujišťuje, že změny neublíží těm, kteří nemohou pracovat. Tedy zejména dětem, seniorům a zdravotně postiženým, uvedla na tiskové konferenci ke 200 dnům v úřadu. Maláčová plánuje posílat dávky jen těm, kteří se bez nich skutečně neobejdou, výše podpory by měla odpovídat obvyklému nájemnému v dané lokalitě.

Stát dnes vyplácí dva typy dávek na bydlení − příspěvek a doplatek. Na první zmíněnou pomoc mají nárok ti, kdo za bydlení platí více než 30 procent svých příjmů (v Praze je hranice 35 procent). Těm, kterým ani s příspěvkem nezbývá dost na živobytí, stát dává ještě doplatek. Výdaje jdou do miliard, v posledních letech ale klesají. Zatímco v roce 2015 stát na obou dávkách dohromady vyplatil skoro 12,3 miliardy, loni šlo o 9,6 miliardy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.