Vzkvétající obchodní impérium Amazon.com, které meziročně zdvojnásobilo své zisky na 11,2 miliardy dolarů (255,6 miliardy korun) a jehož cena na trzích se v posledních dnech šplhá k hodnotě 795 miliard dolarů (18,1 bilionu korun), nezaplatilo na dani z příjmů americkým úřadům za poslední dva roky ani dolar. Informace uvedla firma ve své výroční zprávě.

Společnost vlastní americký podnikatel Jeff Bezos, který je podle magazínu Forbes se svým majetkem v hodnotě 133,1 miliardy dolarů (tři biliony korun) nejbohatším mužem světa. Americká korporátní daň by měla činit rovných 21 procent zisku, Amazon ale díky daňovým úlevám a odpisům z akcií nemusel zaplatit vůbec nic.

Namísto standardní daně obdržel korporát slevu na federální dani z příjmu ve výši 129 milionů dolarů (2,94 miliardy korun). To znamená, že jeho daň se rovná minus jednomu procentu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.