Na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde měly USA a Evropa hledat společná řešení problémů světa, zazněla namísto toho ostrá slova. "Přišel čas, aby evropští spojenci vypověděli dohodu o íránském jaderném programu," vyzval americký viceprezident Mike Pence.

Írán, jenž vede ostrou kampaň proti Izraeli, chystá nový holokaust a nadále zůstává největším rizikem na Blízkém východě, uvedl ve svém vystoupení viceprezident Pence.

Dohodu o jaderném programu v roce 2015 s Íránem uzavřela šestice velmocí v čele s USA a EU. Teherán se tehdy zavázal, že výměnou za zrušení ekonomických sankcí bude jeho program jen mírový. Americký prezident Donald Trump tuto dohodu vypověděl loni na jaře, protože ji Teherán podle něj soustavně porušoval.

Evropa, jejíž podniky mají v Íránu ekonomické zájmy, ji ale odmítá vypovědět. Pencova slova tak v Mnichově narazila na nesouhlas. Ani pod stálým tlakem USA tak evropské země, včetně Česka, nezvažují, že by svůj postoj změnily.

"Česká republika zastává společnou pozici v rámci Evropské unie," řekl v Mnichově šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). "My chceme hledat cestu k zachování íránské dohody, protože svůj cíl plní. Je to také cesta, jak angažovat Írán v jednáních," myslí si.

Také další témata, která se na konferenci v bavorské metropoli probírala, ukázala na hluboký nesoulad mezi Evropou a USA.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.