Předloni a loni se konala konference příznivců placaté Země v americké Severní Karolíně a v Coloradu a zúčastnili se jí také vědci, kteří s touto teorií nesouhlasí, aby zjistili, proč lidé konspiracím věří. Zdá se, že počty zastánců teorie toho, že je Země placatá, rostou a někteří vědci z toho viní YouTube, jak uvedl The Guardian.

Podle loňského průzkumu, který zveřejnila společnost pro veřejné mínění YouGov, jen dvě třetiny mladých Američanů od 18 do 24 let věří tomu, že je Země kulatá. Mezi všemi věkovými kategoriemi bylo toto číslo vyšší, celkem 84 procent. Dvě procenta Američanů jsou pak přesvědčena, že je Země placatá, v nejmladší skupině je to dvojnásobek. Ostatní mají pochyby. Společnost placaté Země má na Twitteru bezmála 75 tisíc sledujících, facebookovou stránku pak sleduje na 200 tisíc lidí.

Ashley Landrumová z texaské technické univerzity, která vedla výzkum, na základě rozhovorů s účastníky konference došla k závěru, že příčinou toho, proč lidé věří této teorii, je sledování konspiračních videí na YouTube.

Z třiceti oslovených 29 odpovědělo, že ještě před dvěma lety si mysleli, že je Země kulatá, po zhlédnutí videí ale změnili názor. Jediný člověk, který neodpověděl stejně, byl muž, který na konferenci dorazil se svými dvěma dětmi. Ty video viděly a o tvaru Země ho poté přesvědčily.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.