Kdyby se tvrdí kritici Evropské unie spojili, měli by podle průzkumů šanci vytvořit po květnových volbách vůbec nejsilnější skupinu v Evropském parlamentu. Tito politici, většinou označovaní za populisty, tvrdí, že po volbách unii změní. "Tato Evropa zmizí," hlásí lídr Hnutí pěti hvězd a italský vicepremiér Luigi Di Maio. Přitom se ale nedokáže domluvit s politiky, kteří na Brusel útočí podobně jako on.

Většina populistických či protestních stran už sice nechce z unie vystoupit, tvrdí ale, že Evropa musí fungovat úplně jinak než dnes. Neshodnou se však na tom, co to konkrétně znamená.

I kvůli tomu se populisté nedokážou sjednotit. V europarlamentu dnes mají zhruba pětinu křesel. Sedí ale ve dvou konkurenčních frakcích, některé krajně pravicové či levicové strany jsou navíc i v dalších skupinách. Po květnových volbách se to nejspíš bude opakovat, přestože by společná frakce měla značný vliv.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.