Kdyby se německý politik Manfred Weber stal novým předsedou Evropské komise, prosazoval by, aby si Česko mohlo do budoucna samo rozhodnout, jestli bude přijímat žadatele o azyl, nebo ne. "Nemyslím si, že je možné dohodnout se na tom, aby kvóty na přijímání uprchlíků byly povinné," řekl Weber na návštěvě v Praze. Do Česka přijel v rámci kampaně před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Weber, člen bavorské konzervativní strany CSU, je v nich kandidátem Evropské lidové strany (EPP) na post nového šéfa Evropské komise. EPP je nejsilnější evropskou politickou stranou. V rámci Česka do ní patří KDU-ČSL a TOP 09.

Podle Webera by si měla každá země EU sama určit, jakými způsoby se do boje proti migrační krizi zapojí. Může jít například o podporu státům, odkud migranti do Evropy přicházejí, nebo o podíl na snaze posílit kontrolu vnějších evropských hranic.

Weber se tak vyslovil proti návrhu, který před několika lety předložila současná Evropská komise v čele s Jeanem-Claudem Junckerem. Ta chtěla, aby státy EU musely povinně přijmout část uprchlíků z členské země unie, do které by případně přišel nečekaně vysoký počet žadatelů o azyl. Kvóty by tedy platily jen pro mimořádné případy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.