Premiér Andrej Babiš (ANO) je alergický na to, když jdou dotace z evropských fondů jinam než na výstavbu infrastruktury, hlavně dálnic a silnic. "My potřebujeme dostat peníze do investic, aby se to neztratilo na nějakých rekvalifikacích," prohlásil loni po zveřejnění návrhu Evropské komise na podobu příštího víceletého evropského rozpočtu. Komise ale s Babišovým požadavkem nesouhlasí. Česko by podle ní mělo investovat do jiných priorit.

Komisaři ve středu zveřejnili návrh toho, kam by v Česku měly do budoucna peníze z evropských fondů jít. Miliardy nechce posílat na stavbu dálnic, ale na dvě základní priority: jednou je snaha o modernizaci české ekonomiky, například prostřednictvím velkých investic do vědy a výzkumu a jejich propojení s výrobou. To má Česku pomoci, aby se z pozice pověstné "montovny" posunulo směrem k nejrozvinutějším zemím v Evropské unii.

"Česko zaostává, co se týče podílu inovativních společností, které jsou klíčovými tahouny konkurenceschopnosti," konstatuje komise. "Vysokou prioritu" tak podle ní musí mít investice do výzkumu a vývoje a do zapojení nových technologií do ekonomiky. Především české malé a střední podniky podle ní citelně zaostávají.

Dnes české firmy často slouží jen jako subdodavatelé především pro německé společnosti. A teprve ty pak finalizují koncový výrobek, který následně prodávají s velkou marží. I kvůli tomu jsou české mzdy mnohem nižší než německé.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.