Ačkoliv se pozice žen celosvětově zlepšuje, stále se nedá mluvit o tom, že by měly stejná práva jako muži. Výjimku tvoří pouhých šest států. Ty v nové studii Světové banky dosáhly skóre 100, tedy úplné rovnoprávnosti obou pohlaví. Ve všech ostatních zemích existuje větší či menší diskriminace žen, které v průměru disponují jen tříčtvrtečním počtem práv oproti mužům. Studie mimo jiné poukazuje na to, jak drtivá většina světových ekonomik mrhá svými lidskými zdroji.

"Kdyby ženy měly stejné možnosti, jak plně využít svůj potenciál, svět by se stal nejen spravedlivějším, ale i více prosperujícím," prohlásila prozatímní prezidentka Světové banky Kristalina Georgievová. "Změna se děje, ale nedostatečně rychle," dodala.

Pokrok je opravdu zřejmý – ještě před deseti lety nesplňoval kritéria žádný stát. Nejvíce reforem přitom zavedly státy subsaharské Afriky. Za poslední dekádu přijali zákonodárci z této oblasti 71 nových zákonů, které chrání ženy především před obtěžováním na pracovišti a domácím násilím. Naopak země Blízkého východu a severní Afriky za stejnou dobu uvedly v život jen 19 zákonů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.