Finanční ředitelka čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou podala žalobu na kanadskou vládu, pohraniční službu a federální policii. Podle New York Times bude Huawei žalovat i vládu USA, která zakázala federálním agenturám používat její výrobky.

Kanadské úřady podle ní závažným způsobem porušily její občanská práva, když ji zadržely a tři hodiny prohledávaly a vyslýchaly, aniž ji informovaly o skutečných důvodech zadržení a jejím právu nevypovídat a mít obhájce. V pondělí to uvedla agentura AP.

Právníci Meng Wan-čou (známé též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) žalobu předložili v pátek Nejvyššímu soudu kanadské provincie Britská Kolumbie.

Mengovou, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje, zadržely kanadské úřady loni v prosinci. Zatčena byla na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem.

Mengová v žalobě tvrdí, že ji kanadské úřady vyslýchaly "pod záminkou běžné celní kontroly" a využily této příležitosti, "aby ji přiměly poskytnout důkazy a informace".

V žalobě se uvádí, že příslušníci kanadské pohraniční služby zabavili Mengové elektronické přístroje, získali přístupová hesla a nezákonně si prohlíželi obsah jejích dokumentů. Mengové podle jejího názoru přitom záměrně nesdělili pravé důvody jejího zadržení. Teprve po třech hodinách se údajně dozvěděla, že byla zatčena a má právo nevypovídat.

Kanadský soud Mengovou v polovině prosince propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (170 milionů korun). Finanční šéfka Huaweie nyní pobývá ve Vancouveru a čeká na řízení o vydání. Kanadská vláda v pátek uvedla, že nemá proti řízení o jejím vydání žádné námitky. Podle tiskových agentur může trvat několik měsíců až let, než bude případ vyřešen.

Huawei bude žalovat i americkou vládu

Vládu Spojených států se Huawei chystá zažalovat za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky.

Firma bude pravděpodobně argumentovat tím, že nařízení je "návrh zákona" nebo legislativní akt, který trestá osobu nebo skupinu osob bez soudního procesu. Společnost Huawei se k věci odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Společnost Huawei je v USA vnímána jako hrozba pro národní bezpečnost. Před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na začátku února firma Huawei adresovala především NÚKIB, ale i vládě dopis, v němž požadovala upravit nebo zrušit varování před jejími technologiemi. Společnost oznámila, že je připravena bránit se u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

Obvinění dvou Kanaďanů

Čínské úřady navíc v pondělí obvinily zadržené kanadské občany Michaela Kovriga a Michaela Spavora z krádeže státního tajemství. Informovala o tom státní agentura Nová Čína.

Bývalý kanadský diplomat Kovrig a podnikatel Spavor byli zadrženi počátkem loňského prosince kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Podle řady názorů bylo jejich zadržení odvetou Číny za zatčení finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě.

Peking obvinil Kanaďana Kovriga, že "na běžný cestovní pas a s obchodními vízy často vstupoval na čínské území s cílem špionáže a krádeže citlivých informací prostřednictvím svého kontaktu v Číně". "Spavor byl Kovrigovou hlavní kontaktní osobou, která mu poskytovala tajné informace," dodaly bez dalších podrobností čínské úřady.

Čínsky hovořící Kovrig pracuje jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG), která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Jakýkoli svůj podíl na protičínské špionáži Kovrig již dříve popřel.

Podnikatel Spavor žil ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti.