Z české strany je pohled na v pondělí uzavřený dvaaosmdesátiletý život bývalého spolkového ministra zahraničí poněkud zeměpisně omezený.

Je rámován zkušeností z jednání o česko-německé deklaraci, která v lednu 1997 zbavila vzájemné vztahy zásadní zátěže spojené s událostmi druhé světové války. I tady byla úloha Klause Kinkela překryta výraznou osobností kancléře Helmuta Kohla, který si téma německo-českého smíření pro sebe nakonec vyhradil jako "chefsache".

Co platilo zde, se dá vztáhnout i na celou kariéru osobnosti, která si nikdy nekladla za cíl být špičkovým politikem, ale mnohem raději a lépe výkonným úředníkem. Koneckonců i k politice se Klaus Kinkel dostal oklikou, protože původně chtěl být jako jeho otec lékařem, ale z medicíny po pár semestrech takříkajíc zběhl na práva.

Odtud už bylo k politice blíže, když se v 70. letech minulého století osvědčil jako osobní tajemník Hanse-Dietricha Genschera, tehdy ministra spravedlnosti, později dlouholetého ministra zahraničí. A i tam se projevila jeho zdrženlivost, která se mu jistě hodila, když po čtyři roky jako první civilní šéf vedl spolkovou zpravodajskou službu BND.

Ačkoli Genscherovi, svému šéfovi, dlouholetému učiteli a patronovi, dokázal psát zajímavé projevy, sám nikdy neměl pověst řečníka, který by z tribuny dokázal oslovovat řady stoupenců.

Do vrcholné politiky se Klaus Kinkel dostal souhrou okolností, když se staré osvědčené kádry liberální FDP jako Hans-Dietrich Genscher nebo Otto Graf Lambsdorf na počátku 90. let stahovaly do pozadí a do čela se hodila nová neokoukaná tvář, třeba i spolehlivý úředník se zcela čerstvou stranickou legitimací.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru