Pro českou energetickou firmu ČEZ je Bulharsko v posledních letech spíše zdrojem potíží než zisku. Společnost se zatím neúspěšně snaží dokončit prodej přenosové soustavy pro tři miliony lidí bulharské firmě Inercon a zároveň vede arbitráž o stamiliony eur s bulharským státem. ČEZ se také často dostává do sporů s tamním antimonopolním úřadem kvůli cenám elektřiny. Ty jsou v Bulharsku velkým politikem a v roce 2013 přispěly k pádu vlády premiéra Bojka Borisova, jenž je nyní opět u moci.

Bulharská televize Kanál 3 tento týden přišla s reportáží, která tvrdí, že trojice manažerů bulharského ČEZ v roce 2017 při výběrovém řízení na celkovou modernizaci rozvodny o výkonu 110 kV ve městě Vitoša vybrala dražší nabídku bulharské firmy nabízející technologie německé firmy Siemens a levnější zařízení od švýcarského ABB vyřadila.

Podle reportáže Kanálu 3, který je spíše provládní, byla vítězná nabídka 3,6 milionu leva (asi 50 milionů korun), zatímco vyřazená byla o 800 tisíc levů levnější (asi 13 milionů korun). Reportér bulharské televize zároveň zjistil, že vítězná firma nakonec použila technologie od poraženého ABB.

Česká energetická firma pochybení odmítá. ČEZ zdůrazňuje, že odpovědní manažeři v Bulharsku nejsou vyšetřování policií. "Postup ve výběrovém řízení byl standardní a zcela podle platné legislativy, což v listopadu 2017 potvrdil i nález antimonopolního úřadu," uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Výběrového řízení se podle Horákové původně zúčastnilo devět firem. Jedna nesplnila kvalifikační podmínky a dvě byly vyřazeny pro formální chyby. To byl i případ firmy, která měla jako subdodavatele ABB a která se proti vyřazení odvolala. Ze zbylých šesti uchazečů vybral ČEZ nejnižší nabídku.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se ČEZ hájí?
  • Jak vypadá byznys ČEZ v Bulharsku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se