Česká společnost Semantic Visions získala grant v hodnotě 250 tisíc dolarů (asi 5,7 milionu korun) na pomoc při financování vývoje technologie pro boj s dezinformacemi na internetu, informoval o tom britský vládní web. Česká společnost tak uspěla v soutěži, kterou vyhlásily britské a americké úřady.

Projekt podpořený na obou stranách Atlantiku je součástí boje proti šíření dezinformací. Firmě Semantic Visions tak pomohou získané peníze s vývojem systému, který dokáže detekovat dezinformace v reálném čase a upozornit na ně. Samotná Británie chystá řadu opatření, která mají s dezinformacemi bojovat a zmíněný systém je jedním z nich.

"Je to první významné uznání, které jsme dostali za naši práci zaměřující se na boj proti dezinformacím, s nímž jsme začali v roce 2016. Je čest a potěšení tento grant získat. Těšíme se na spolupráci s britskou i americkou vládou, abychom pomohli chránit demokracii," řekl ředitel společnosti František Vrábel.

Související

Finále výzvy, které se účastnily technologické společnosti z celého světa, se konalo ve čtvrtek 7. března v anglickém Bristolu. Mezi dalšími finalisty, a tedy konkurenty české společnosti byly firmy z Indiany, Bulharska, Itálie, Ukrajiny a dvě společnosti z Velké Británie.

Semantic Visions je česká společnost, která se věnuje vyhodnocování textových informací z internetu v globálním měřítku. Mezi její zákazníky patří nadnárodní společnosti. Společnost sleduje 90 procent globálního zpravodajského obsahu na internetu, primárně se zaměřuje na detekci hrozeb pro miliony firem po celém světě v reálném čase.

Nyní na základě analýz velkých dat mapuje ruskou vnitřní a vnější propagandu. Radí NATO, jak vytvořit systém včasného varování před ruskými "dezinformačními raketami". "Naši politici trestuhodně podceňují závažnost dezinformační kampaně, kterou vede Rusko proti Česku a celému západnímu světu," řekl například Vrábel již dříve v rozhovoru pro HN.

Související