Demonstranti proti režimu venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se v sobotu v centru Caracasu střetli s vládními silami, které kvůli očekávaným protestům obsadily řadu křižovatek. V metropoli, která se stejně jako řada míst v zemi od čtvrtka potýká s výpadkem elektrické energie, se mezitím podařilo dodávky elektřiny obnovit, metro ale nadále zůstává mimo provoz.

Na třídě Victoria v centru hlavního města se protestující dav, rozhněvaný výpadkem elektřiny a nedostatkem základních produktů v obchodech, pokusil vytlačit policejní těžkooděnce se štíty. Policie se po několika potyčkách z místa podle agentury AP stáhla.

V ulicích Caracasu je kvůli ohlášeným demonstracím opozičního lídra Juana Guaidóa, kterého jako prozatímního prezidenta uznalo přes 50 zemí, zvýšený počet policistů a členů národní gardy. Své příznivce do metropole svolal také Maduro.

Maduro tvrdí, že za rozsáhlý výpadek proudu může sabotáž, za kterou stojí Spojené státy. Země, která má největší odhadované zásoby ropy na světě, z velké části spoléhá na hydroelektrárny. Dlouhodobě zanedbaná energetická infrastruktura včetně nádrží se ale často potýká s menšími výpadky, poznamenal portál BBC.

Guaidó nynější výpadek, který ještě více vyhrotil ekonomickou a politickou krizi v zemi, připsal na vrub korupci a neschopnosti Madurovy vlády.

Související