Indii čekají volby. V evropských zemích je to celkem běžná věc, která se řeší především po stránce politické, případně sociologické a organizační stránka věci je většinou už dlouhé roky zaběhnutá a fungující rutina, která normálního občana nijak netrápí. Nadcházející hlasování v největší demokracii světa se ale bude od voleb v jiných zemích v mnoha ohledech lišit, píše agentura Bloomberg.

V indických volbách do dolní komory parlamentu neboli Lok Sabha, ze které pak vzejde i vláda, bude v průběhu dubna a května své reprezentanty volit na 900 milionů lidí, což je více, než žije ve všech státech Evropy dohromady. Výsledky této velké světové zkoušky z demokracie budou oznámeny 23. května.

Jak volby dopadnou, lze jen těžko předvídat vzhledem k tomu, že průzkumy veřejného mínění v Indii se opakovaně pletou. V zemi je navíc možné vytvořit takřka nekonečné množství koalic. V Indii je celkem 1709 registrovaných politických stran a voliči budou vybírat z více než osmi tisíc kandidátů.

Ve většině zemí zaberou volby jeden nebo dva dny. Ty indické potrvají od 11. dubna do 19. května a budou rozdělené do sedmi fází.

Jen pro představu, v roce 2014 utratila vláda za volby v přepočtu zhruba 12,6 miliardy korun. Na uspořádání hlasování se podílelo na 3,7 milionu pracovníků volebních komisí a přes půl milionu členů bezpečnostního personálu. Vzhledem k velikosti země, rozkládající se na rozlehlém poloostrově, je náročná i samotná logistika. Kvůli tomu, aby se všichni lidé dostali k hlasovacím urnám, musela Indie před pěti lety nasadit celkem 570 speciálních vlaků a 56 helikoptér.

Ani letos na jaře nebudou organizační parametry gigantické akce menší, ba naopak. Do voleb se zapojí na 11 milionů úředníků, kteří budou mít na starost chod více než milionu volebních místností a dvou milionů elektronických hlasovacích zařízení.

K organizaci voleb se v Indii kromě helikoptér, vlaků a lodí využívají i sloni nebo velbloudi. Členové volebních komisí se totiž musí dostat i k voličům žijícím v těch nejodlehlejších koutech země. Právě zvířata je tak dopraví do vysokých himálajských kopců, hlubokých tropických lesů i na rozlehlé písečné pouště.

Zaměstnanci volebních komisí, kteří se starají o voliče v zasněžených oblastech Himálají, si musí vzít kromě volebních zařízení i kyslíkové lahve, spacáky, jídlo a svítilny. V Gírském lese bude pro voliče postavena volební stanice v oblasti, kde se toulají lvi, a v Čhattísgarhu v centrální Indii bude u voleb asistovat lékařský tým kvůli včelím rojům útočícím na voliče.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.