Slovenská policie obvinila tamního podnikatele Mariána Kočnera z objednávky vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, informoval o tom slovenský Úřad speciální prokuratury. O tom, že by Kočner měl být objednavatelem vraždy, podle informací médií již v říjnu vypovídal jeden z dříve obviněných. "Důvodem vraždy byla novinářská činnost poškozeného," řekl prokurátor na tiskové konferenci. V průběhu krátké doby vykoná policie výslech Mariána Kočnera i dalších osob. Kočner je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu.

"Není vyloučené, že budou obviněné další osoby," odpověděl prokurátor na otázku, zda se prokuratura domnívá, že Kočner byl jediným objednavatelem.

Předpoklad, že by se na vraždě podíleli občané Itálie, se podle prokurátora nepotvrdil. Slovenská policie původně sestavila společný tým s italskou policií. Média dříve spekulovala, že Kuciaka mohli nechat zavraždit členové italské mafie ’Ndrangheta. "Nezjistili jsme skutečnosti, které by nasvědčovaly spojitosti italských občanů s tímto činem," dodal později prokurátor.

Kuciak se svou partnerkou byli zavražděni loni v únoru. O podnikateli Kočnerovi se už delší dobu hovoří jako o objednateli jejich vraždy. 

Podle prokurátora má vyšetřovací spis 38 svazků a přes 15 tisíc stran. Policie zpočátku pracovala s 30 vyšetřovacími verzemi. "Doposud bylo vykonáno osm výslechů obviněných, šest výslechů poškozených, bylo vyslechnuto 17 podezřelých a 225 svědků," padlo na tiskové konferenci. Policie zajistila 790 stop, 96 mobilů a tabletů, 108 USB klíčů a paměťových karet, 13 harddisků, 26 počítačů a notebooků, šest vozidel a kromě toho další množství jiných stop. Policie přesto nezajistila zbraň, kterou byla vražda vykonána. 

Kočner jako symbol chapadla: Slovák s kontakty na politiky proplouval od 90. let různými aférami. Narazil až po vraždě Kuciaka

Ján Kuciak se podnikáním Kočnera v rámci své práce na serveru Aktuality.sk dlouhodobě zabýval. Žádný jiný novinář se Kočnerovi tolik nevěnoval. A celkem úspěšně, Kuciak přinesl detaily z některých Kočnerových operací, například při machinacích se směnkami.

Bylo také známé, že podnikatel necelý půlrok před vraždou novináři telefonicky vyhrožoval.

Kočner v nahraném rozhovoru tvrdil, že novináře někdo úkoluje, a vyhrožoval mu, že zjistí kdo. Žurnalistu, kterého označoval za špatného člověka, ujišťoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní.

Z vraždy již dříve policie obvinila vykonavatele Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou Kočnerovi.

Vražda novináře otřásla celým Slovenskem. V zemi se konaly největší protesty od pádu komunismu. Situace okolo vyšetřování vraždy novináře nakonec stála křeslo i některé členy vlády včetně premiéra Roberta Fica (Směr).