Jemné částečky prachu ve vzduchu stojí každý rok možná až za 800 tisíci předčasnými úmrtími v Evropě a téměř 9 miliony na celé Zemi. Uvádí to studie, na niž poukázal francouzský deník Le Monde.

To, že částečky prachu mohou být příčinou předčasné smrti, je podle výsledků studie, která vyšla 12. března v European Heart Journal, nezpochybnitelný fakt. Do této doby byly však počty obětí hluboce podceňovány. Lékařský časopis Evropské kardiologické společnosti dospěl k číslům, která jsou dvakrát vyšší, než se dosud předpokládalo.

Ve zprávě z loňského října evropský odbor pro ochranu životního prostředí uvedl, že vystavení se jemným částicím prachu (PM2,5 - s průměrem menším než 2,5 mikrometru) způsobilo přibližně 422 tisíc úmrtí ve 41 evropských zemích, 391 tisíc z nich v zemích Evropské unie. Jedná se vždy o předčasná úmrtí. To znamená, že lidé zemřeli před dosažením věku odpovídajícího průměrné délce života.

Nadměrná úmrtnost způsobená poletujícím jemným prachem by celkově činila 790 tisíc na kontinentu, z čehož 659 tisíc úmrtí by se týkalo členských zemí EU, upozorňují autoři studie, za kterou stojí tým německých vědců z Institutu chemie Maxe Plancka.

Na úrovni celé planety tak úmrtnost spojená se znečištěným ovzduším dosahuje neuvěřitelných 8,8 milionu mrtvých za rok. Nová studie tak téměř zdvojnásobila původní odhad ve výši 4,5 milionu úmrtí způsobených znečištěným ovzduším, se kterými až dosud počítala Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Pro představu to znamená, že lidé častěji umírají na následky znečištěného ovzduší než na následky konzumace tabákových výrobků, na které podle WHO umírá ročně 7,2 milionu lidí," poznamenal Thomas Münzel, jeden z autorů studie z německé univerzity v Mayence, který zároveň poznamenal, že se mohou lidé vyhnout kouření, ale nemohou se vyhnout tomu, aby dýchali znečištěný vzduch.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.