Uživatelé Facebooku mohli v pátek zhlédnout děsivých 17 minut střelby v novozélandských mešitách v reálném čase. Australský extremista svůj útok, při němž zahynulo 50 lidí, sdílel živě a po ukončení přenosu trvalo ještě dalších 12 minut, než byla sociální síť na video upozorněna a zablokovala ho. Do té doby mělo čtyři tisíce zhlédnutí.

Podle serveru TechCrunch sledovalo tragédii v přímém přenosu necelých 200 diváků. Video však bylo nahlášeno až 29 minut po svém začátku. Ještě předtím ho stihli někteří uživatelé zkopírovat. Vedoucí komunikace a politiky Facebooku v Austrálii a na Novém Zélandu Mia Garlicková uvedla, že v prvních 24 hodinách po incidentu odstranil Facebook zhruba 1,5 milionu jeho kopií, přičemž 1,2 milionu z nich zablokoval už během nahrávání na síť, takže nebyly nikdy spatřeny. To ovšem znamená, že přibližně 300 tisíc videí se na síti vynořilo bez povšimnutí, a než byla vymazána, mohla je zhlédnout řada dalších uživatelů. A další kopie se vynořují i čtyři dny po incidentu.

Proč se společnosti Facebook nepodařilo zablokovat zbývajících 20 procent videí včas už Garlicková ve svých příspěvcích na sociálních sítích nevysvětlila. Uvedla jen, že za pomoci technologií a lidí Facebook usilovně blokuje i další násilný obsah vztahující se k události. Přesto někteří politici považují postup Facebooku za nedostatečný a po vysvětlení volají i společnosti inzerující na sociálních sítích.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama