Evropští poslanci v úterý podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v roce 2021. Chtějí ale, aby členské státy Evropské unie svůj postup koordinovaly, aby se předešlo případnému narušení fungování jednotného trhu. S ukončením seřizování hodinek každého půl roku musí nakonec souhlasit i členské země.

Návrh příslušné směrnice počítá s tím, že jednotlivé státy si samy určí, zda zachovají nastálo standardní či letní čas.

Směrnici loni představila Evropská komise po veřejné konzultaci. Té se zúčastnilo 4,6 milionu hlasujících z více než půlmiliardové Evropské unie. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. Komise původně navrhovala ukončit střídání již letos, nenašla ale podporu u členských zemí.

Iniciativu, jejímž cílem bylo právě zrušení střídání času, na podzim roku 2017 spustila skupina europoslanců v čele s českým zástupcem v Evropském parlamentu Pavlem Svobodou.

Na začátku tohoto měsíce pak normu podpořil výbor Evropského parlamentu pro dopravu a cestovní ruch. Svoboda tehdy zdůraznil, že europarlament chce zamezit chaosu, který by mohla vyvolat volnost členských států ve výběru času, jenž zachová. Podle europoslanců mají členské státy do dubna 2020 informovat Evropskou komisi, v jakém časovém pásmu si přejí zůstat.

Víkendová změna zimního času na letní zpozdí několik dálkových i regionálních vlakových spojů. Noční vlaky kvůli tomu naberou zpoždění několik desítek minut, informovaly v úterý České dráhy. Dopravce se pokusí zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích, ranní přípoje nebudou čekat. Změna času se dotkne také dvou nočních spojů RegioJetu. V noci na neděli 31. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu.

Kvůli chybějícím 60 minutám se zpozdí oproti klasickému jízdnímu řádu sedm nočních dálkových vlaků Českých drah, které budou tou dobou na své trase. Vedle toho se přechod na letní čas dotkne také několika regionálních spojů, zejména v okolí Prahy.

Konkrétně půjde o dálkové vlaky na trasách Bohumín-Varšava, Praha-Humenné, Vídeň-Berlín jedoucí přes Bohumín a Budapešť-Břeclav. Všechny tyto linky budou opožděny i v opačném směru. Zpoždění by se mělo týkat také spojů z Curychu do Prahy.

Související