Celosvětově roste spotřeba pitné vody. V současné době asi 7,7 miliardy lidí spotřebuje stále více vody. Poptávka po vodě roste v průměru o jedno procento ročně už od osmdesátých let, bohužel se lidem stále nepodařilo zajistit rovnocenný přístup k vodě i v oblastech, kde je jí nedostatek. Francouzský deník Le Monde shrnul závěry studie OSN z 19. března. Organizace studii nazvanou Nenechat nikoho stranou vydala u příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března.

Zásoby vody se rozhodně nezvětšují. Nejvíc vodu znečišťují lidé. Problém je, že v současné době už je znečištěná i celá řada podzemní vody, některá navíc neobnovitelně.

Již v minulosti existovaly plány na obnovu a některé se podařilo naplnit. Například se mezi lety 2000 a 2015 podařilo zajistit kanalizaci více než miliardě lidí. Nicméně 844 milionů lidí nemá přístup k žádnému zdroji nezávadné pitné vody, tedy ke zdroji, který je vzdálený 30 minut pěšky tam i zpět a který je chráněný před zvěří.

Navíc je voda vzácná a její cena přemrštěná

Ze studie vyplývá, že tři lidé z deseti si nemohou natočit doma vodu, aniž by se strachovali o zdraví. Navíc je pro ně voda obvykle vzácná a nepoměrně drahá. Výzkumníci se shodli, že až ve třech čtvrtinách případů připadá starost o vodu na ženy. Ty mají potom spoustu práce vůbec obstarat nějakou vodu, ať už třeba z vrtu, nasbíranou po dešti nebo draze zaplacenou.

"Lidé, kteří si musí kupovat vodu v barelech nebo si ji nechat dovážet kamionem, za ni mohou zaplatit až desetkrát více než ti, kteří ji mají běžně k dostání," potvrdil Richard Connor, autor zprávy. Také upozornil, že se peníze nedostávají k těm, kteří je nejvíc potřebují.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.