Swedbank podezřelá z praní špinavých peněz v baltských zemích propustila ředitelku Birgitte Bonnesenovou. Hodinu před čtvrtečním zasedáním valné hromady společnosti to oznámila dozorčí rada této banky, která patří ve Švédsku mezi největší. Její šéfka je již druhou hlavou severského finančního sektoru, která skandálu padla za oběť.

Vedení banky prozatím převezme její finanční ředitel Anders Karlsson. Pozice Dánky, která stála v čele Swedbank od roku 2016, se stala během posledních dní neudržitelnou. "Vývoj uplynulých dní vytvořil na banku obrovský tlak. Rada se proto rozhodla zbavit Birgitte Bonnesenovou funkce," uvedl předseda představenstva Lars Idermark.

Švédský úřad pro hospodářskou kriminalitu ve středu rozšířil předběžné šetření Swedbank o podezření ze závažného podvodu. Dosud vyšetřoval jen podezření z neoprávněného vyzrazení důvěrných informací.

Kurz akcií Swedbank pokračoval v poklesu, odepsaly dalších 3,7 procenta. Od vypuknutí skandálu minulý měsíc již ztratily více než čtvrtinu své hodnoty a obchodování s nimi bylo ve čtvrtek pozastaveno. V důsledku téhož skandálu s praním špinavých peněz prostřednictvím estonské pobočky rezignoval již v září šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank Thomas Borgen.

Související

 

Související