Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v březnu nečekaně obnovila růst po čtyři měsíce trvajícím poklesu. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) zveřejněného v pondělí a provedeného soukromými firmami Markit a Caixin. Podle analytiků se tak začíná projevovat dopad vládních opatření na povzbuzení čínské ekonomiky.

Index nákupních manažerů v průmyslu v březnu vzrostl vůbec nejrychleji za posledních osm měsíců. Zvýšil se na 50,8 bodu z únorových 49,9 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index zůstane beze změny.

Údaj potvrzuje v neděli zveřejněnou oficiální statistiku PMI, která také namísto očekávaného dalšího poklesu vykázala v březnu růst.

Oficiální data PMI měří aktivity větších výrobců, soukromé firmy Caixin a Markit se zase soustřeďují na menší a středně velké společnosti činné ve zpracovatelském průmyslu.

Po dvou staletích končí ekonomická převaha Západu. Asie se po této odmlce opět stává centrem globální hospodářské aktivity

Jen nepatrně se v březnu ovšem zvýšil objem nových domácích a zahraničních objednávek. To podle agentury Reuters naznačuje, že druhá největší světová ekonomika bude i v nadcházejících měsících pod tlakem, a aby se přesvědčivým způsobem stabilizovala, bude zapotřebí dalších vládních zásahů.

Čína vykázala v roce 2018 nejslabší ekonomický růst za 28 let a očekává se další hospodářské zpomalení. Peking již oznámil řadu stimulačních opatření, včetně snížení daní. Čína také nabídla Spojeným státům řadu ústupků v aktuálních rozhovorech o nové dvoustranné obchodní dohodě.

Její podpis ale podle zdrojů agentury Reuters zdaleka není jistý, obě strany navíc dosud nezrušily vzájemná dovozní cla.