Drtivá většina českých voličů by chtěla lepší ochranu vnějších hranic Evropské unie a dvě třetiny se obávají negativního vlivu migrace na českou identitu a kulturu, zjistil průzkum agentury YouGov pro Evropskou radu pro mezinárodní vztahy (ECFR). Průzkum provádí ECFR v rámci většího projektu mapování názorů Evropanů před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

Migrace se ale Češi obávají zhruba stejně jako korupce. Když měli dotazovaní označit dvě témata, kterých se obávají nejvíce, dostala korupce 25 procent a migrace 24 procent. Podobně i jinde v Evropě témata spojená se stavem ekonomiky či kvalitou života zastínila dříve dominující strach z migrace. Ten chtějí v nadcházejících eurovolbách využít nacionalisté a populisté, jako je maďarský premiér Viktor Orbán nebo italský ministr vnitra Matteo Salvini, k získání hlasů a silné pozice v europarlamentu a omezit tak možnosti evropských institucí.

"Volby do Evropského parlamentu se vydávají za boj o duši a srdce Evropy. Viktor Orbán, Matteo Salvini a Steve Bannon se pokoušejí z nich udělat referendum o migraci a mobilizují koalici, aby unii rozložili zevnitř. Výsledky tohoto průzkumu ukazují, že zastánci Evropy mají navrch a že volby se budou vyhrávat velkými tématy, jako je klimatická změna, zdravotnictví, bydlení a životní standard," tvrdí Mark Leonard, ředitel Evropské rady pro mezinárodní vztahy. "Bylo by chybou, kdybychom přijali názor antievropských stran, že tyto volby se budou rozhodovat jen prostřednictvím tématu migrace."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.