Tvrzení českého prezidenta Miloše Zemana, který při úterním setkání s krajany v rakouské metropoli prohlásil, že vídeňská radnice za bývalého starosty Michaela Häupla nedala místní českojazyčné Komenského škole ani šilink, je nepravdivé. Ve středu to uvedl rakouský list Der Standard s tím, že škola mu sdělila, že tehdy naopak finanční podporu od radnice dostávala.

"Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu," prohlásil v úterý Zeman.

List Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Naopak, škola od radnice za Häupla finanční podporu dostávala, dodal deník.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že Zeman dostal informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové. 

Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřovali naději, že si projevu nevšimnou rakouská média.

"Pokud je pravda, že Miloš Zeman při návštěvě Rakouska skutečně lhal, je to velká mezinárodní ostuda a na místě je omluva. Prezident by se měl k celé události postavit jako chlap a nesvalovat vinu za své výroky na někoho jiného, jak to ostatně udělal bohužel už několikrát," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související

 

 

Související