Teprve osmadvacetiletý datový expert Ott Velsberg a jeho tým, který se stará o estonskou digitalizaci a automatizaci, čelí zatím největší výzvě. Estonské ministerstvo spravedlnosti jej totiž podle serveru Wired požádalo, zda by pro ně nemohl sestrojit "robotického soudce". Ten by rozhodoval pouze v menších případech, kde by se jednalo o částky do 7 tisíc eur (zhruba 180 tisíc korun).

Projekt je teprve v počáteční fázi, do pilotního provozu by měl jít však ještě letos. Jeho prvním zaměřením budou smluvní spory. Obě strany sporu nahrají do "robosoudce" své smlouvy, dokumenty a veškeré další relevantní písemnosti a umělá inteligence situaci vyhodnotí a rozsoudí. Stále však bude existovat možnost odvolání k lidskému soudci. Detaily se stále ještě dolaďují a samotný Velsberg se domnívá, že systém bude muset být ještě upraven poté, co obdrží zpětnou vazbu od právníků a soudců. Jelikož už Estonci přes internet například již nyní volí nebo podávají daňové přiznání, "robosoudce" má velký potenciál stát se dalším úspěšným digitálním projektem.

Estonští úředníci připravované zavedení "robosoudce" vítají. Umělá inteligence rozsoudí jednoduché případy a lidským soudcům zůstane více času na komplikovanější případy a problémy, které samotní roboti v blízké době zatím nezvládnou. Jedinou podmínkou je, aby umělá inteligence byla bezpečná a nedělala chyby.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.