Druhý největší producent ropy v Evropě se rozhodl vzdát obřího ropného naleziště, které se nachází v oblasti souostroví Lofoty. Norští opoziční labouristé se přiklonili ke snahám části tamní vlády ukončit průzkum ložisek na arktickém severu země kvůli petici, kterou podepsalo přes 53 tisíc lidí.

Pondělní rozhodnutí labouristické strany zajistí parlamentu (Stortinget) nutnou většinu hlasů k udržení bezvrtové zóny a tím k ochraně křehkého ekosystému Lofot.

Dramatický posun je velkou ranou pro ropné společnosti a celý norský ropný průmysl. Stortinget vysílá jasný signál, že ropná éra, která zařadila tento skandinávský stát do pozice jedné z nejbohatších zemí světa, se blíží ke konci.

Státy s největšími ropnými rezervami (v milionech barelů)

1. Venezuela - 300,878

2. Saúdská Arábie - 266,455

3. Kanada - 169,709

4. Írán - 158,400

5. Irák - 142,503

6. Kuvajt - 101,500

7. SAE - 97,800

8. Rusko - 80,000

9. Libye - 48,363

10. USA - 39,230

.

21. Norsko 7,700

 

Zdroj: 2017 US EIA

Ropné společnosti v čele s Equinor ASA, největším producentem ropy a zemního plynu v Norsku, jejímž majoritním akcionářem je stát, uvádí, že získání přístupu k Lofotám je naprosto klíčové k udržení stabilních příjmů, vzhledem k postupnému vyčerpávání současných zásobišť.

Podle některých odhadů by se pod souostrovím mohly nacházet až tři miliardy barelů ropy, což je podle serveru Bloomberg "přírodní zázrak".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.