Lidstvo ve středu poprvé spatřilo, jak skutečně vypadá černá díra. Přelomový úspěch ohlásili astrofyzici ve středu ve tři hodiny odpoledne na šesti konferencích konaných po celém světě. Přítomni byli i zástupci Evropské komise, neboť jen Evropa do projektu investovala miliony eur.

Na fotografii je černá díra uprostřed galaxie Messier 87. Konkrétně je na fotografii vidět akreční disk plynu a hmoty, jenž ji obklopuje. Podle vědců disk či samotná černá díra rotují ve směru hodinových ručiček. Černá díra uprostřed galaxie Messier 87 je 6,5miliardkrát těžší než Slunce a od Země vzdálená 54 milionů světelných let. Vědci upozorňují, že černá díra vypadá přesně, jak jejich modely ukazovaly. Tedy vypadá, tak jak ji předvídají Einsteinovy rovnice, byť sám velký vědec v jejich existenci odmítal uvěřit.

"Čekali jsme, že to bude takto vypadat, kdyby to takto nevypadalo, byl by to velký problém. Pokud bychom neviděli stín černé díry, znamenalo by to, že tam není horizont událostí a to by znamenalo, že černé díry nejsou," vysvětluje vědec Michal Bursa zaměřující se na relativistickou astrofyziku v Akademii věd.

Snímek zachytil Teleskop horizontu událostí (EHT), který připravovali vědci desetiletí. Jde o projekt virtuálního teleskopu, který tvoří globální síť osmi radioteleskopů na pěti kontinentech světa. Tyto teleskopy jsou schopné simultánně sledovat nebe a sdílet data. Dohromady se tak chovají jako jeden velký radioteleskop o průměru Země. 

"Kdybychom chtěli sestrojit dalekohled s větším rozlišením, abychom mohli pozorovat černé díry ve vzdálenějších galaxiích, museli bychom na Měsíc a postavit interplanetární dalekohled," říká Bursa.

Pozorování EHT proběhla už v dubnu roku 2017, až dosud se zpracovávalo obrovské množství získaných dat. Jen pro představu, během jediné noci teleskop sesbíral více dat než hadronový urychlovač v CERN za celý rok. Jde o petabyty dat, kdy jeden petabyte je jednička následovaná 15 nulami.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.