Umělá inteligence (AI) dosáhla v posledních letech neuvěřitelného pokroku. Předčila lidi v některých počítačových hrách, televizních kvízech a dokonce jim šlape na paty i v lékařských úkonech. Technika ovšem zatím nedokáže konkurovat některým zvířatům a jejich schopnosti rychle se přizpůsobovat neočekávaným změnám. Například vrána se mnohdy stává vzorem inteligentního zvířete, které zvládá řešit složitější hlavolamy, aby se dostalo ke zdroji vody či k pamlsku. Vědci se nyní snaží zjistit, jestli je AI schopná podobného uvažování, nebo je zcela závislá na svém naprogramování.

Video

Testy, které zkoumají inteligenci různých zvířat, nyní bude řešit i umělá inteligence. Vývojáři se můžou podle prestižního vědeckého časopisu MIT Technology Review se svými výtvory přihlásit na "olympiádu" mezi počítači a zvířecí říší, jejíž výsledky by měla porota vyhlásit na konci tohoto roku, přičemž vítězi přislíbila odměnu ve výši desíti tisíců dolarů. V aréně bude hodnotit kognitivní znalosti obou druhů soutěžících, přičemž úkoly ani jejich varianty nebudou dopředu známé, aby se vývojáři nemohli předem připravit. Jak upozorňuje komise, skutečná inteligence je prokazatelná tehdy, když zvládá řešit nové úkoly intuitivně a dokáže přepínat mezi nabytými dovednostmi během různých typů aktivit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.