Generální advokát soudu Evropské unie doporučil, aby rozhodl, že polské předpisy snižující věk odchodu do důchodu soudců Nejvyššího soudu jsou v rozporu s právem EU. Vyplývá to z prohlášení generálního advokáta zveřejněného ve čtvrtek.

"Soud by měl rozhodnout v tom smyslu, že opatření týkající se polských zákonů o snížení věku odchodu do důchodu soudců Nejvyššího soudu jsou v rozporu se zákony Evropské unie," napsal advokát Evgeni Tančev. Toto doporučení není závazné, nicméně rozhodnutí soudu bývá obvykle velmi podobné stanovisku generálního advokáta, připomněla polská agentura PAP.

Tančev došel k závěru, že polské předpisy "porušují zásadu neodvolatelnosti soudců", jejíž dodržování je nutné pro řádnou ochranu těchto představitelů justice.

Polsko za současné vlády národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) přijalo zákon, který soudce Nejvyššího soudu nutil odcházet do důchodu po dosažení věku 65 let. Zástupci PiS tvrdili, že je potřeba zefektivnit práci justičního orgánu a zbavit se zkorumpovaných soudců.

Už loni v prosinci Evropský soudní dvůr, nejvyšší soudní instance, nařídil Polsku, aby okamžitě zákon o nejvyšším soudu přestalo uplatňovat a udělalo vše pro to, aby se ti, kteří kvůli němu museli odejít na odpočinek, mohli do práce vrátit.

Související