Britští policisté zadrželi Juliana Assange, zakladatele serveru WikiLeaks, který se od roku 2012 skrýval v Londýně na ekvádorské ambasádě. Informovala o tom agentura Reuters.

"47letý Julian Assange byl dnes zadržen příslušníky londýnské policie na ambasádě Ekvádoru," uvedla ve čtvrtek britská policie. Policisté byli na půdu ambasády vpuštěni záhy poté, co ekvádorská vláda Assangeovi zrušila dosavadní azyl. Assange skončil ve vazbě a byl předveden před westminsterský soud.

Soud v Londýně několik hodin po zadržení shledal Assange vinným z porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Do dalšího soudního stání 2. května zůstane ve vazbě, uvedl server Sky News. Assangeovi kvůli tomuto obvinění hrozí podle agentur maximálně 12 měsíců vězení. Assange vinu odmítá.

Sedmačtyřicetiletý Australan se během dnešního soudního jednání podle britského tisku často obracel tváří k publiku a pokyvoval hlavou, sám ale nevypovídal.

Ministerstvo spravedlnosti USA jej navíc obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení.

Americká prokuratura tvrdí, že v roce 2010 americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning poskytl Assangeovi část hesla pro přístup k počítačům ministerstva obrany. Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Assange byl zatčen na základě dohody o vydávání. Někteří komentátoři poznamenávají, že Assange byl tedy obviněn z toho, že Manningovi pomohl získat tajné dokumenty, a nikoli za jejich zveřejnění.

Ekvádor Assangeovi odňal azyl, protože opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády, napsal ekvádorský prezident Lenín Moreno na svém Twitteru. Ekvádor prý získal od Britů garance, že Assange nebude vydán do země, kde by mu mohl hrozit trest smrti. Assangeovi totiž hrozí stíhání v USA za zveřejnění informací o válkách na Blízkém východě. Assange byl zadržen kvůli žádosti USA o jeho vydání. 

"Taková je naše obecná politika ve všech případech, a tak se vztahuje i na Juliana Assange. Nebude vydán, pokud mu bude hrozit trest smrti," řekl náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan televizi SkyNews. Duncan ještě se zástupci USA o případném vydání nemluvil, napsala agentura Reuters.

"Toto ukazuje, že ve Spojeném království si jsou všichni před zákonem rovni," řekla ve čtvrtek v Dolní sněmovně o zatčení premiérka Mayová.

Spor mezi Assangem a Ekvádorem vyeskaloval v posledních dnech. Ve středu WikiLeaks obvinily Ekvádor, že Assange natáčí a odposlouchává. Šéfredaktor serveru Kristinn Hrafnsson na tiskové konferenci uvedl, že na špehování přišli poté, co se někdo ve Španělsku pokoušel za tři miliony eur (77 milionů korun) prodat videa a fotografie zachycující Assange na ambasádě. Prezident země Lenín Moreno na začátku dubna kritizoval WikiLeaks za zveřejnění dokumentů a fotek týkajících se jeho rodiny, které se objevily v ekvádorském tisku a na sociálních sítích. Moreno tvrdil, že s offshoreovými firmami svého bratra nemá nic společného a že bratr není státní zaměstnanec, takže může mít takové firmy, kde chce.

WikiLeaks už minulý týden s odvoláním na zdroj z Quita uvedly, že Assange bude po dohodě Ekvádoru s Británií z velvyslanectví v Londýně během několika dnů či hodin vyhnán. Ekvádorské ministerstvo zahraničí ale informaci označilo za spekulace.

Když se Ekvádor rozhodoval, zda ukončit azyl zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na ekvádorské ambasádě v Londýně, nevěděl o žádných aktuálních žádostech o Assangeovo vydání. V parlamentu této jihoamerické země to ve čtvrtek prohlásil ekvádorský ministr zahraničí José Valencia.

"V době rozhodování o ukončení jeho azylu tady byl pouze případ jeho porušení podmínek kauce ve Spojeném království z roku 2012," řekl dnes Valencia zákonodárcům v ekvádorském hlavním městě Quitu.

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Obhájce údajné oběti se podle Reuters bude nyní snažit případ znovu otevřít.

Assange může ale být stále zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. V Británii je na Assange vydán zatykač kvůli tomu, že porušil v roce 2012 podmínky stanovené soudem při svém propuštění na kauci a nedostavil se k soudu.

Vyjádření britského ministra zahraničí k Assangeovi

Vyjádření britského ministra zahraničí k Assangeovi